Abiznis

Velike firme da ne osiguravaju radnike na minimalac

Očekujemo da država spriječi kompanije i privrednike koji osiguravaju radnike po najnižoj osnovici doprinosa, a prijavljuju milionske profite, jer se na taj način štite zaposleni, država i kompanije koje posluju po standardu – rekao je Bokan
Foto: DRAGAN BOKAN / PRIVATNA ARHIVA
Foto: DRAGAN BOKAN / PRIVATNA ARHIVA
PobjedaIzvor

Podatak da je siva ekonomija 30 do 40 odsto BDP-a je nešto što zahtijeva krajnju ozbiljnost. Siguran sam da će premijer i resorni ministri sve uraditi da se u narednoj, 2019. godini smanji siva ekonomija. Na taj način će spasiti sve kompanije koje rastu i posluju u zoni regularnosti, a tako i crnogorsku privredu od ljudi i kompanija koje jačaju sivu ekonomiju u našoj zemlji, izjavio je predsjednik odbora direktora Volija Dragan Bokan u intervjuu Pobjedi.

Istakao je da ga raduje stav premijera Duška Markovića koji je imao prilike da čuje u Privrednoj komori kada je dao do znanja svim privrednicima koji su u sivoj zoni da će se država obračunati sa njima.

POBJEDA: Kakvi su rezultati Vašeg logističko- distributivno otkupnog centra, nakon skoro godinu i po rada?

BOKAN: Logističko-distributivni centar je ostvario naša predviđanja i predstavlja okosnicu naše distributivne djelatnosti, kao i otkupa i plasmana poljpprivrednih proizvoda. Od otvaranja do danas u LDC je zaprimljeno 78.548,9 tona, a otpremljeno 50.625,9 tona robe široke potrošnje na različitim temperaturnim režimima. Prosječan dnevni lager iznosi 3,5 miliona eura sa koeficijentom obrta zaliha od 1,38.

Procesi u LDC-u počivaju na WMS-u, softverskom rješenju za upravljanje skladištem. Kao direktnu posljedicu korišćenja ovog softvera imamo veću produktivnost po radniku, veću tačnost u odvajanju i otpremi robe, tačno stanje zaliha, dobar rezultat na popisu.

Za nas je posebno važan sektor otkupa i plasmana voća i povrća. Nabavka se realizuje kroz otkup poljoprivrednih proizvoda od domaćih proizvođača kao i uvozom iz inostranstva, što je neophodno kako zbog navika naših potrošača, tako i zbog nedovoljnih količina koje su nam dostupne iz domaće proizvodnje.  

POBJEDA: Kako se razvija projekat Volija na lokalitetu Šas?

BOKAN: Napravili smo ozbiljan iskorak u poslovanju opredjelivši se za ulaganja u primarnu poljoprivrednu proizvodnju, na površini od 70 hektara u neposrednoj blizini Šaskog jezera. Početkom godine smo očistili zemljište, krčena je šuma koja se prostirala na oko 20 hektara, izgradili smo osam, a preostalo nam je još 5 kilometara ograda. Obavili smo pripremne radove, podigli tri plastenika površine od 1.500 kvadrata, uspostavili kanalsku mrežu za atmosferske padavine, a proljetos posadili  raznovrsne povrćne kulture, tako da smo ove godine već ponudili svojim kupcima prve proizvode iz našeg uzgoja. Mišljenja sam da je u proizvodnji ozbiljan potencijal koji pokazuje da se mogu ostvariti rezultati u poljoprivrednoj proizvodnji zasnovanoj na modernim tehnologijama i uz puno ličnog angažovanja.

Ovo nije samo bitan projekat za Voli. Njegov značaj je širi, u pitanju je razvoj proizvodnje na zemljištu koje je dugi niz godina bez razloga bilo zanemareno. Poznato je da se kod nas obrađuje vrlo malo zemljišta u odnosu na ukupne površine, a poljoprivredno zemljište Šas se posljednjih 40 godina nije obrađivalo.

Očekivanja su velika jer nemamo pravo da budemo prosječni. Ozbiljnim pristupom i podizanjem nivoa stručnosti u poljoprivrednoj proizvodnji može se smanjiti uvoz velikog broja poljoprivrednih proizvoda. U sklopu prostora koji se gradi na imanju, projektovan je i otkupni centar, koji se prostire na površini 2.300 kvadrata, a čija je izgradnja u toku, što je od izuzetnog značaja za okruženje u kojem se nalazimo i ljude koji se u tom dijelu naše zemlje bave poljoprivrednom proizvodnjom.

Dalji razvoj našeg agrarnog sektora može ići u više pravaca, ali za početak nam je cilj da se u naredne dvije godine sve površine posade, obuče zaposleni i savladaju svi segmenti proizvodnje, kao i da se lokalni poljoprivredni proizvođači poučeni našim primjerom počnu razvijati u ozbiljna poljoprivredna gazdinstva, kao i da se uspostavi prerada naših proizvoda kroz jedan ili više manjih proizvodnih pogona. Poljoprivredno dobro Šas je primjer na kojem država može zasnovati svoj strateški plan za izdavanje poljoprivrednog zemljišta u višegodišnji zakup i na taj način vratiti u obradu i proizvodnju veliki broj hektara poljoprivrednog zemljišta koje se trenutno ne obrađuje. Na žalost, u budućnosti očekujemo problem sa nedostatkom sezonskih radnika za sadnju i berbu, kao i već vidljiv problem stručnog kadra.

Brzo ćemo biti zadovoljni rezultatima u košarci

POBJEDA: Jeste li zadovoljni rezultatima KK Budućnost Voli?

BOKAN: Zadovoljan sam time što smo dio prestižnog takmičenja i što su tribine SC ,,Morača“ do posljednjeg mjesta ispunjene. Zadovoljan sam što je Budućnost Voli pravi reprezent naše zemlje, što sve više djece igra košarku i što je naša škola košarke sve brojnija. Igra, naravno, može i treba biti mnogo bolja, ali siguran sam da će do toga doći i da ćemo vrlo brzo biti zadovoljni i rezultatima.

(Opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika