U javnost je dospjela informacija o pismu koje je poslao Džon Anglin, jedan od trojice begunaca koji su 1962. godine pobjegli iz najpoznatijeg svjetskog zatvora - Alkatraza. Pismo je u FBI stiglo još 2013. godine, ali je javnosti pokazano tek ove sedmice.
Anglin je pobjegao iz Alkatraza zajedno sa bratom Klarensom i zatvorenikom Frenkom Morisom. U pismu je naveo da će dozvoliti da ga ponovo uhapse, uz uslov da mu u zatvoru bude pružena medicinska njega.
- Moje ime je Džon Anglin. Pobjegao sam iz Alkatraza u junu 1962. godine, zajedno sa bratom Klarensom i Frenkom Morisom. Imam 83 godine i lošeg sam zdravlja. Imam rak. Svi smo pobjegli te večeri, ali jedva. Frenk je preminuo u oktobru 2005. godine. Njegov grob nalazi se u Aleksandriji pod lažnim imenom. Moj brat je preminuo 2011. godine - navedeno je u pismu.
Anglin dalje piše da će napisati novo pismo u kojem će otkriti gdje se nalazi ako predstavnici ove američke bezbjednosne agencije na televiziji javno obećaju da će robijati godinu dana i dobiti potrebnu medicinsku pomoć.
Ovo nije šala, ovo je ozbiljno i ovo je iskrena istina - dodaje se u pismu.
Alkatraz je izgrađen kao zatvor iz kojeg "niko ne može pobjeći" na ostrvu u zalivu San Franciska, a okružen je nepredvidivim i opasnim strujama. Do zatvaranja, iz njega je 36 zatvorenika pokušalo da pobjegne.
Misteriozni bijeg braće Anglin i Morisa nikada nije razriješen i nije se znalo da li su preživjeli, bilo je i zaključaka da se poginuli prilikom bjekstva. O njima je smiljen film 1979. godine "Bijeg iz Alkatraza", a jednu od uloga igra Klint Istvud.
Nekoliko članova porodice Anglin izjavilo je da su sva trojica preživjela i ostvarila kontakt sa rodbinom.
Alkatraz je otvoren 1934. godine, a u njemu je boravio i Al Kapone. Zatvor je završio sa radom 1963. godine, a danas se može posjetiti kao turistička tura. Turisti mogu posjetiti glavnu ćeliju, svetionik, biblioteku, poznatu "Zgradu 64" i dvorište.
Službene stranice FBI-ja opisuju kako je ovaj trojac pobjegao iz zatvora.
Ujutro su u njihovim krevetima pronađene lutke izrađene od plastike sa pravim dlakama ljudske kose, što je zavaralo noćne čuvare. Zatvor je odmah po ovom otkriću zaključan i počela je potraga za beguncima.
Na kraju je prikupljeno dovoljno dokaza za rekonstrukciju bega. Trojac je pobjegao sa krova zatvora, do kojeg je stigao kroz ventilacione otvore. U vodi su pronađeni komadići drveta i ručno izrađen prsluk za plivanje.
FBI u ovom trenutku još ima napomenu da je istraga službeno zatvorena 1979. godine, te predata u nadležnost šerifa koji i dalje istražuju događaj, iako je, kako se navodi, "nemoguće da je trojac preživio".