Metiju Hiliju i ekipi iz benda The 1975 od prvog bljeska na britanskoj sceni nije falilo pretjeranosti. Postoji nešto savršeno barokno, raskalašno u postupku benda koji uoči objavljivanja albuma „A Brief Inquiry Into Online Relationships“ dijeli fanovima manifest na 24 strane, još sa udarnom porukom: „Sve što vidite ovdje, već se negdje desilo“!
Vjerujući ateista
Instant pop zvijezda Hili ima rijedak talenat da dijeli teatralne parole („Lijevo i desno nikad nijesu bili tako daleko, ali nema veze, dok je odobrena kupovina karticom“) - a da to zvuči i zabavno i politički aktuelno. On mrzi Trampa, ali zna da je priča o njemu mnogima postala dosadna.
Prije pola decenije bio je na odvikavanju od heroina, pa zna da parodira i tu sliku o tipičnoj rok zvijezdi. Odrastao je u „visokom društvu“, u porodici poznatih televizijskih glumaca, a često je znao da istakne da najmanje želi da postane zvijezda kao što je Sting, prijatelj njegovih roditelja.
Hili je i ateista koji beskrajno vjeruje u ljubav. Sve to i još mnogo više onoga što je dio gomile blistavih apsurda života moderne mlade osobe našeg vremena, on dotiče na albumu „A Brief Inquiry“. Vrlo je bitno to „samo dotakne“, jer Hili ne kopa pretjerano, niti ima potrebu da demistifikuje. Kao neki stari astronom, samo želi da zabilježi postojanje neke nove treperave zvijezde na nebu, prije nego utone u mrak na nekoliko hiljada godina.
Zauvijek zajedno
Ti momenti, specifičnosti epohe, dragocjeni su za bend The 1975. Njegovi članovi otkrivaju ih u nekom unaprijed nostalgičnom ruhu, sa lijepom patinom - baš kao što je za generaciju njihovih roditelja ta 1975. godina.
Pjesma „Love It If We Made It“ je savršen primjer te modernosti. Slikajući odnos dvoje ljudi koji ipak opstaje, traje, nadograđuje se, iako su oboje previše cinični da bi povjerovali u „zauvijek zajedno“.
Ovo je album pun iskrenog optimizma i vjere da ćemo imati zbog čega da pomenemo 2018. godinu pred našom djecom - iako nam sada djeluje savršeno nebitno.
Onlajn romanse
Bend istražuje ključni momenat svake onlajn romanse: onaj kada se velika fantazma najčešće raspadne pri susretu oči u oči. Hili je vrlo oprezan i uzdržan u pjesmi „The Man Who Married a Robot“ – prostoj priči o trolu koji se, eto ipak nekim čudom zaljubio na internetu. Istovremeno je i fenomenalna parodija na račun Toma Jorka i benda Radiohead iz faze „Ok Computer“!
Tekstovi su kvalitetni baš zbog toga što uspijevaju diskretno da obuhvate brojne teme, poput malog omaža Ijanu Kertisu i grupi Joy Division koju Hili, ponosni Mankunian (rođen i odrastao u Mančesteru) nije mogao da zaobiđe.
Najljepše od svega je, ipak, muzika: elektro pop osamdesetih u koji je posijano ipak dovoljno raskošnog i raznolikog cvijeća našeg muzičkog vremena. „A Brief Inquiry“ je pop muzika kakva nam je potrebna: savršeno bliska i savršeno udaljena od retro fascinacije koju gazimo godinama. I savršen recept za muzičku 2019. godinu...
S. STAMENIĆ
Ocjena: 86/100