Kultura

Nova knjiga Žarka Lauševića

Poslije uspjeha književnog prvijenca "Godina prođe, dan nikad", pred čitaocima je treća knjiga glumca Žarka Lauševića "Sve prođe, pa i doživotna". Izdavač je, kao i prethodne "Druge knjige", izdate u rekordnom prvom izdanju od 100.000 primeraka, beogradska "Hipatija".
Nova knjiga Žarka Lauševića
RTSIzvor

Laušević se u novoj knjizi predstavlja kao autor dramatičnog štiva koje spada u vrhunske zapise dnevničke literature.

On je 30 mjeseci u zatvoru Zabela, osuđenik broj 28375 koga pogrdno zovu Glumac i koji vodi svoje potresne bilješke. Život na robiji je nikad predvidiv i često nevjerovatan, ljudi su surovi i neuhvatljivi.

Žarko je bolno iskren u preispitivanju svog udjela u krivici zbog koje je lišen slobode, vapi za svojom ljubavlju, Anitom, za djecom, za roditeljima. Dirljivo je njegovo opraštanje od oca, ubjedljiv je kada otkazuje punomoć svom slavnom advokatu, briljantan u svojoj završnoj riječi na sudu.

Koliko god priznaje kad klone i kad ne vidi ima li sutrašnjeg dana, toliko je ciničan i duhovit kada za to ima povoda, pa filmski dočarava svoje junake, među kojima su i kolege koje ga obilaze, jedan od njih dobri i dragi Josif Tatić.

Knjiga "Sve prođe, pa i doživotna" je uzbudljiva dokumentaristička proza u literarnom tkanju koja se teško ostavlja do posljednje stranice.

"Na stranicama nove knjige Žarka Lauševića 'Sve prođe, pa i doživotna' nalazimo bespoštedno strogo vođene i dosljedno bilježene razgovore sa samim sobom. Te Lauševićeve, do surovosti precizne vivisekcije sopstvene pozicije u dosuđenoj krivici, autentičnom misaonom oštrinom i smjelim zahvatima u samo srce činjenica, čine ovu knjigu izuzetnom", navodi književnica i rediteljka Vida Ognjenović u predgovoru knjige.

Ognjenović dodaje da je snaga knjige u tome što je bez bolećivosti, što ne zamagljuje, ne mami sažaljenje, ne pozira, već razotkriva i ne uzmiče pred suočavanjem.

"Zbog tog sasvim neobičnog autorskog stava, ova bi dnevnička knjiga, vjerujem, prošla i najstroži izbor za listu vrhunskih u svojoj književnoj vrsti", naglašava Ognjenović.

"Dok slika ikonu za rukovodioca zatvora, zatim portrete svojih roditelja, bilježi u dnevnik da se na čudan način osjeća kao da je neko drugo biće dok to radi, kao da nije ni ovdje ni tamo. A onda ga neke pojave surovo vrate unutar omeđenog kruga... U dnevnik je upisao koliko mu je značio telegram Mire Stupice kojim mu čestita novu 1997. godinu... ali i žal što ga nisu pustili na sahranu dobrom i prisnom starom prijatelju, glumcu Pepiju Lakoviću, koga je od milošte zvao – 'oco'", ističe Ognjenović.

"I još je mnogo toga povjerio dnevniku na jedinstven način, bez patetike, bez lamenta, bez vazda spremne dežurne suze u grlu i šaržiranog efekta. U cjelosti navodi neke neodoljivo zgodne događaje sa kolegama glumcima koji mu dolaze u posjetu, divne očinske razgovore sa djecom, pisma Aniti, rodbini i prijateljima, kao i ona koja šalje, uz molbe za obnovu suđenja i druge advokatske intervencije", zaključila je Ognjenović.

Isto tako upisuje poneki autentični dijalog sa zatvorenicima, kao ovaj:

"Žare, ti si dobar, ne valja ti to."

"Ovdje su svi dobri."

"Niko ovdje nije dobar, ti jesi."

"Jok ja. Samo se pretvaram. Diplomirani glumac."

Knjiga će biti u prodaji od 21. decembra.

Portal Analitika