Ekipa Pobjede provozala se zajedno sa građanima gradskim prevozom i sa nekima od njih čekala autobus na nekoliko stajališta u gradu, kako bi iz prve ruke saznali što je to što korisnicima najviše smeta u javnom prevozu.
GUŽVE
Ljilja Čubranović, koja se gotovo svakodnevno vozi od kuće na Staroj Zlatici do posla u TC ,,Delta“, kaže da od gužve u saobraćaju zavisi koliko joj vremena treba da autobusom stigne na posao. - Autobusi su nekad redovni, nekad ne. Sve zavisi od gužvi u saobraćaju. Pa još ako ima protesta u centru grada, vozim se do posla i po sat vremena. Kad nema gužve, putujem pola sata – kazala je Čubranović.
Smeta joj, dodaje, i to što dvije autobuske linije sa Zlatice, koje voze sličnim rutama, kreću sa stanice jedna za drugom. - Trebalo bi da između polazaka bude makar 15 minuta, jer nekad mi pobjegnu, jedan za drugim, oba autobusa, ,,petica“ i ,,pet A“ – kaže Čubranović, uz napomenu da su i autobusi previše stari. Ona kaže da za gradski prevoz koristi mjesečnu kartu, te da bi bilo dobro da su autobuske linije povezane i da se ukrštaju u centru grada.
Navodeći da u slobodno vrijeme vozi biciklo, Ljilja primjećuje da je taj vid prevoza sve više zastupljen. - Razmišljam o tome da i do posla, kada je lijepo vrijeme, idem biciklom. Jer, ako uzmem u obzir da ću voziti kraćim putem i da ću zaobići saobraćajne gužve, mislim da bih od kuće sa Stare Zlatice, preko Zagoriča, do posla u Delti brže stigla nego autobusom – kaže Čubranović.
Radovan Vuković, učenik prvog razreda Srednje građevisnke škole, kaže da gradskim autobusom svakodnevno putuje od kuće u Maslinama do škole. Kada ide na trening ili da se vidi sa društvom, ističe on, najčešće koristi biciklo jer brže stigne. - Nemam nekih posebnih primjedbi na gradski prevoz. Valjalo bi da su autobusi noviji i da nema kašnjenja. Kada su gužve u saobraćaju treba dosta da se stigne do Maslina – kazao je Vuković.
LINIJE
Penzionerku iz Nikšića Veru Jevrić sreli smo na stajalištu u centru grada, imala je zamjerku jedino na starost autobusa. - Redovno dolazim iz Nikšića kod ćerke da joj pazim djecu. Zadovoljna sam linijom koja vozi sa Željezničke stanice do Stare Zlatice.
Vožnja traje dvadesetak minuta, što nije dugo. Zadovoljna sam. Ovako platim kartu 90 centi, a da se vozim taksijem to bi me koštalo možda i više od tri eura. E, jedino, valjalo bi da su noviji autobusi jer sam primijetila da se često kvare – kazala je Jevrić. I penzionerke Radmila Tošković i Mila Rogošić, koje su na stajalištu ispred Kliničkog centra čekale autobus ,,jedinicu B“, saglasne su da bi valjalo kad bi autobusi bili noviji. Sem ove, njih dvije nijesu imale drugih zamjerki na gradski saobraćaj. - Redovno se vozim gradskim, najčešće autobusima ,,Bulatović prevoz“, ,,jedinica B“ ili ,,desetka“, koje voze od Zabjela do Maslina. Linije su redovne. Odlični su. Imam mjesečnu kartu – kazala je Rogošić.
Sedamdeset petogodišnji Slobo Kićović, koji se ponekad vozi ,,osmicom“ iz Donje Gorice do centra grada, nema nikakvih zamjerki na gradski revoz. - Ne vozim se redovno, jer imam kola. Ali, ako auto treba unuci da pođe do fakulteta, ja se do grada prevezem autobusom. Nemam nikakvih primjedbi na ,,osmicu“, kojom se vozim. Redovna je, vozači su ljubazni – kazao je Kićović.
Zindović: Ulice su postale uske
Vozač ,,Gradskog saobraćaja“ Podgorica Aleksandar Zindović, sa kojim smo se vozili od centra grada do Bloka šest, naveo je da su najveće gužve, kako u autobusu, tako i u saobraćaju, oko sedam – osam sati ujutro i od tri do pet poslijepodne. - To je vrijeme kada djeca idu u školu, a odrasli na posao. To ne usporava samo nas prevoznike, nego generalno saobraćaj u gradu – kazao je Zindović.
Po redu vožnje, naveo je on, od Starog aerodroma do Bloka devet stiže za 40 minuta. - Kada je špic ili kiša, stvaraju se gužve u saobraćaju, pa mi treba 10 - 15 minuta duže – kazao je Zindović. Navodeći da se ovim poslom bavi 30 godina, ovaj iskusni vozač ističe da se za to vrijeme saobraćaj u glavnom gradu drastično promijenio. - Danas je ogroman broj automobila, a tek kako je kada se svi uključe u saobraćaj. Ulice su postale uske. Dobro bi bilo da ima posebna traka za gradski prevoz ili mjesta za prvenstvo uključivanja, kao u nekim većim gradovima – kaže Zindović.