Politika

Srpsko blaćenje o trošku Crne Gore

Direktor Istorijskog instituta Crne Gore Radoslav Raspopović pozvao je 27. novembra istoričare Čedomira Antića i Miloša Kovića da napišu članak za tematski broj Istorijskih zapisa posvećen 1918. godini, saznaje Pobjeda.
Srpsko blaćenje o trošku Crne Gore
PobjedaIzvor

Ne bi bilo ništa čudno da strani autori pišu za naše naučne časopise da Antić i Ković nijesu prepoznati kao apsolutni negatori crnogorske državnosti, identiteta, kulture i istorije. Skandalozno je da institucija koja bi trebalo da se bavi očuvanjem crnogorskog identiteta poziva ovakve autore, koji su iznijeli niz neistina i istorijskih falsifikata koji se odnose na Crnu Goru i njenu istoriju.

Časopis Istorijski zapisi finansira država i izdaje najstarija državna naučno-istraživačka institucija.

IZJAVE

Antić, koji je dobio čast da piše za ovaj časopis, definiše Crnu Goru kao „nacionalnu državu srpskog naroda“, često ponavlja „kako bi on znao na kojoj strani bi bio Đukanović i njegove pristalice 1914. i 1941. godine“, ili aktuelno stanje u Crnoj Gori definiše kao „zakašneli korak državnog terora režima Mila Đukanovića i Duška Markovića, koji sve više liči na Nezavisnu Državu Hrvatsku u povoju“.

Ković je poznat po izjavi „kako crnogorska država sprovodi proces crnogorčenja Srba“, „kako je teško utemeljiti savremeni montenegrinski identitet u istoriju“ ili „kako se današnja Crna Gora gradi na strahu 1948“. Upravo zbog ovih i sličnih izjava nadležne institucije naše države razmatraju mogućnost da Antiću i njemu sličnim zabrani ulazak u zemlju zbog, kako je navedeno, opasnosti od „ugrožavanja sigurnosti i temelja bezbjednosti Crne Gore“. I dok država pokušava da nađe adekvatan model da zaštiti državne interese od Antića i njemu sličnih, direktor Istorijskog instituta Radoslav Raspopović ga poziva da na stranicama Istorijskih zapisa nastavi sa blaćenjem Crne Gore i da za to još dobije honorar koji će finansirati građani.

radoslav-raspopovic

POZIV

Stotinu godina od gubitka crnogorske državnosti 1918. između ostalog, obilježila je i primjetna tišina i nezainteresovanost Istorijskog instituta Crne Gore, kao institucije čija je osnovna djelatnost upravo problematizovanje i naučna obrada ključnih istorijskih procesa i događaja, kakva je bez sumnje i 1918. godina.

Kako bi makar malo prikrili takav odnos prema sopstvenim obavezama i opravdali vešedecenijski nerad i nezainteresovanost, u Institutu su odlučili da štampaju tematski broj Istorijskih zapisa, posvećen 1918. godini.

Iz pozivnog pisma autorima za dostavljanje članaka za tematski broj posvećen 1918. godini, u koji je Pobjeda imala uvid, jasno se vidi da namjera nije istoriografsko obrađivanje ove teme, već samo puko ispunjavanje forme.

U pozivu autorima, koji potpisuje dugogodišnji direktor Instituta Radoslav Raspopović, ni jednom riječju se ne spominju događaji u kojima je ukinuta državnost Crne Gore. U Institutu ove događaje tumače konstatacijom „prestala je da postoji Kraljevina Crna Gora utemeljena na odlukama Berlinskog kongresa 1878. godine“.

Ni riječi o takozvanoj Podgoričkoj skupštini, ulozi Crne Gore u Prvom svjetskom ratu i ukidanju državnosti 1918. godine. Još jedno bježanje od odgovornosti, stava i odnosa prema crnogorskoj istoriji i to institucije koja bi trebalo da bude na braniku istorije Crne Gore i njenog identiteta.

Portal Analitika