Velika pobjeda protiv Turske, Crna Gora korak bliže Mundobasketu!

Košarkaška reprezentacija Crne Gore pobijedila je večeras u "Morači" Tursku 71:66, u meču 10. kola kvalifikacija za Svjetsko prevenstvo, koje će se naredne godine odigrati u Kini.

Naša selekcija sada ima šest pobjeda, koliko i Letonija, a jednu više od Ukrajine.

Do kraja kvalifikacija preostali su nam mečevi upravo s tim selekcijama – gostovanje u Ukrajini i susret s Letonijom u „Morači“. U slučaju da Letonija bude poražena od Španije, biće nam dovoljna jedna pobjeda za plasman na Mundobasket.

Izabranici selektora Mitrovića odigrali su večeras fenomenalnu utakmicu. Parirali su Turcima do poluvremena, u trećoj četvrtini iznenada stali i omogućili protivniku da ode na rekordnih, plus devet, a onda je, kada su mnogi pomislili da Turska preuzima potpunu kontrolu nad mečom, uslijedio nevjerovatan preokret. Serijom trojki Ivanovića i Dubljevića digli smo se iz rezultatskog ponora i otišli na tri poena prednosti pred završnicu.

U zadnjoj dionici nastavila se paljba Ivanovića i Dubljevića, pripomogao je i Sekulić, pa smo prednost uvećali na devet poena – 68:59. Činilo se da su gosti otpisani, ali su ipak našim neopreznostima u odbrani prišli na minus tri, minut i po prije kraja – 69:66. Nismo uspijevali da poentiramo, a onda je, 46 sekundi prije kraja, Suadu Šehoviću svirana nesportska lična. Srećom po nas, Turci nisu ni pogodili bacanja, a zahvaljujući požrtvovanosti Dubljevića nisu iskoristili ni dodatni napad. Upravno je Dubljević na drugoj strani ostvario ofanzivni skok nakon promašaja Ivanovića i poentirao za konačnih 71:66. Velika pobjeda Crne Gore.

Najefikasniji u našoj selekciji bio je Ivanović s 21 poenom, Dubljević je ubacio 17 uz 12 skokova, Sekulić 13, a Čarapić 11.

Kod gostiju su se istakli Balbaj i Erden sa po 14 poena.

0212cgturska5

TOK SUSRETA:

IV četvrtina

10` Poentira Dubljević za 71:66. Velika pobjeda Crne Gore.

10` Dubljević je odigrao sjajnu odbranu, Crna Gora je red pobjedom.

10` Suadu Šehoviću je svirana nesportska lična nakon faula nad Erdenom. Turski košarkaš je promašio oba bacanja.

9` Trojka Vilbekina, 69:66.

9` Dubljević pogađa jedno bacanje, 69:63.

8` Balbaj polovičan s penala, 68:63.

8` Vilbekin je iskoristio sva tri bacanja nakon što ga je faulirao Čarapić, 68:62.

7` Sjajan prodor Čarapića, 68:59.

6` Erden pogađa oba bacanja, 66:59.

4` Dubljević pogađa nakon promašaja Sekulića, 66:57.

4` Nekoliko promašaja na obje strane.

2` Ofanzivni skok i poeni Balbaja, 64:57.

1` Trojka Sekulića, 64:55.

1` Ivanović je nazaustavljiv – pogađa za dva uz dodatno bacanje, koje je takođe realizovao. Vodimo 61:55.

0212cgturska4

III četvrtina

10` Dubljević je pokušao sa svoje polovine, ali nažalost bezuspješno. Naši košarkaši odlaze na mini-pauzu sa tri poena prednosti, 58:55.

10` Popović je nagazio liniju za tri, 58:55.

9` Erden smanjuje na 56:55.

9` Ivanović je pogodio dva bacanja, 56:53.

8` Trojka Dubljevića iz velike udaljenosti, prekoret Crne Gore – 54:53.

7` Stiže i trojka Dubljevića, Crna Gora je ponovo u igri, 51:53.

7` Nova trojka Ivanovića, 48:53.

7` Erden zakucava nakon odličnog progiravanja Vilbekina, 45:53.

6` Tip-in Dubljevića nakon promašaja Nidama, 45:51.

6` Balbaj koristi veliku rupu u našoj odbrani i zakucava za najveću prednost Turske na meču, 43:51.

5` Trojka Durmaza od table, 43:49.

4` Gečim sada asistira Erdenu, 43:46.

3` Durmaz poentira nakon asistencije Gečima, 43:44.

3` Nova trojka Ivanovića, 43:42.

3` Balbaj je lagano poentirao iza leđa naše odbrane, 40:42.

2` Nova trojka Ivanovića, 40:40.

1` Gečin pogađa od table za dva na isteku napada, 37:40.

0212cgturska1

II četvrtina

10` Ivanović nije uspio da realizuje posljednji napad u drugoj dionici, 37:38.

10` Radončić je faulirao Birsena, koji je pogodio jedno bacanje, 37:38.

10` Sekulić je fauliran, pogodio je oba bacanja, 37:37.

10` Trojka Vilbekina preko ruke, 35:37.

9` Sjajni Čarapić trojkom donosi vođstvo Crnoj Gori, 35:34.

9` Birsen za dva, 34:34.

9` Opet je Čarapić precizan s linije bacanja, 32:32.

9` Birsen odgovara trojkom, 30:32.

8` Prelijepa akcija Ivanovića i Sekulića, 30:29.

8` Čarapić siguran s penala, 28:29.

7` Balbaj je pogodio trojku, 26:29.

7` Izjednjačenje nakon bacanja Ivanovića, 26:26.

6` Sanli postiže koš i dodatno bacanje nakon faula Dubljevića (treća lična), 24:26.

5` Dubljević pogađa oba bacanja, 24:23.

5` Polaganje Vilbekina, 22:23.

4` Ofanzivni skok i pogodak borbenog Dubljevića, 22:21.

4` Sanli pogađa uz dodatno bacanje, ali ga nije realizovao, 20:21.

4` Čarapić polaže nakon asistencije Đurišića, Crna Gora vodi 20:19, turski selektor je zatražio tajm-aut.

3` Sekulić preko Erdena, 18:19.

2` Vilbekin pogađa, 16:19.

1` Trojka Nidama i na otvaranju druge dionice, 16:17.

0212cgturska3

I četvrtina

10` Barović je promašio oba bacanja. Turci nisu uspjeli da relizuju posljednji napad u četvrtini, ostaje 13:17.

10` Erden sigran s linije penala, 13:17.

10` Ivanović postiže trojku i diže dvoranu na noge, 13:15.

9` Erden postiže nove poene, 10:15.

9` Ivanović pogađa flouter, 10:13.

8` Đurišić polovičan s bacanja, 8:13.

8` Erden zakucava za 7:13.

7` Gecim polovičan s linije bacanja, 7:11.

6` Lagani poeni Birsena, 7:10.

5` Sekulić takođe siguran s linije bacanja, 7:8.

5` Balbaj ponovo pogađa, 5:8.

4` Dubljević siguran s linije slobodnih bacanja, 5:6.

3` Balbaj postiže nove poene za Tursku, 3:6.

2` Birsen pogađa flouter, 3:4

2` Salaš postiže prve poene za goste, 3:2.

1` Nidam otvara meč trojkom, 3:0.

0212cgturska6

Turska je u Podgoricu stigla sa evroligaškim sastavom, koji predvodi sjajni Skoti Vilbekinom, koji je ove sezone igrao s Makabijem u Morači.

Crna Gora nakon devet kola ima skor 5–4 u grupi I, dok je Turska ostvarila sedam pobjeda, uz dva poraza.

Crna Gora bi, ako večeras trijumfuje, ostala na trećoj poziciji i dodatno uvećla šanse za odlazak na Mundobasket.