Sporazum se odnosi na podršku u sprovođenju lokalnih politika, a potpisan je na marginama regionalne konferencije u vezi sa izazovima i narednim koracima u sprovođenju Istanbulske konvencije Savjeta Evrope.
Ministar Zenka izrazio je zadovoljstvo povodom odabira opštine Ulcinj, kao primjera multikulturalne i multikonfesionalne sredine, za potpisnicu Sporazuma, a da je potpisivanje u Sarajevu. Oba su grada poznata upravo po ovim vrijednostima. On je saglasan da je će regionalna saradnja i ekspertiza biti od značajne pomoći u daljem razvoju politike rodne ravnopravnosti na nacionalnom i lokalnom nivou.
Predsjednik opštine Ulcinj Loro Nrekić pozdravio je inicijativu Regionalnog koordinacionog odbora za potpisivanjem predmetnog Sporazuma. On je istakao da će opština Ulcinj u saradnji sa stranama potpisnicama dati svoj maksimum da se odredbe dogovorene saradnje uredno sprovode.
Članica Regionalnog koordinacionog odbora i Ombudsmanka za rodnu ravnopravnost Republike Hrvatke Višnja Ljubičić istakla je sinergiju institucija i nevladinog sektora i podršku, ne samo političku volju, u sprovođenju politika rodne ravnopravnosti. Ona je navela da je zagovaranje ravnopravnosti muškaraca i žena naš zajednički cilj, jer su naše zemlje slične u preprekama, stepenu razvoja institucionalnih mehanizama, ali i izazova u oblasti rodne ravnopravnosti. Ljubičić je ocijenila da smo jednaki u lošim praksama kojima svjedočimo i dobrim idejama kako da prevaziđemo prepreke sa kojima se suočavamo.
Direktorica Agencije za ravnopravnost polova Bosne i Hercegovine Samra Hadžiabdić-Filipović podsjetila je da u Regionalnom koordinacionom odboru učestvuju predstavnice Republike Hrvatske, Srbije, Makedonije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine u saradnji sa mrežom nevladinih organizacije „Balkanska regija“.
Ona je pojasnila da je od potpisivanja Sarajevske deklaracije 2005. godine o saradnji nacionalnih mehanizama za rodnu ravnopravnost, te izjave o zajedničkim prioritetima 2014. godine, današnji događaj nastavak zajedničkog rada u predmetnoj oblasti.