Politika

Ekonomski laicizam Demokrata

U nastojanjima da se umanje nesporni uspjesi koje je u prethodne dvije godine postigla Vlada, predstavnici Parlamentarnog bojkota pribjegavaju u saopštavanju neistina.
Ekonomski laicizam Demokrata
Portal AnalitikaIzvor

Naime, politička stranka Demokratska Crna Gora je saopštila da je prosječena zarada u Crnoj Gori 2011. godine iznosila 515 eura, što nije tačno.
Godine 2011. prosječna neto zarada iznosila je 484 eura, dok je 2017. bila 510 eura. U prvih devet mjeseci 2011. godine ona je iznosila 485 eura, dok je u prvih devet mjeseci 2018. na nivou 510 eura. Ovo su pouzdani, javni i provjerljivi podaci.
A kada je u pitanju poređenje prosječnih zarada sa zemljama EU, premijer Marković je u okviru Premijerskog sata zapravo potencirao da je prosječna zarada u Crnoj Gori veća nego u svim zemljama Zapadnog Balkana, pa „čak i u odnosu na zemlje EU“, misleći pritom na poznate pojedinačne primjere.
U saopštenju političke stranke Demokratska Crna Gora netačna je i konstatacija da je Crna Gora po visini minimalne zarade iza svih članica EU. Ovo iz dva razloga:
Prvi – sve članice EU nemaju zakonom utvrđenu minimalnu zaradu (Austija, Italija, Danska itd.).
Drugi – praksa određivanja minimalne zarade (to znaju ozbiljni profesionalci) razlikuje se od države do države, pa se njena visina ne može upoređivati u apsolutnim iznosima. Minimalna zarada se obično upoređuje u odnosu na prosječnu zaradu u zemlji, pa ona u državama EU iznosi od 31 odsto do 55 odsto prosječne zarade.
Očigledno je političkoj stranci Demokratska Crna Gora osnovna literatura u poređenju ovog indikatora po zemljama bila sa interneta, i iz sadržaja namijenjenih laicima, a ne iz zvaničnih i priznatih dokumenata.
Zaključujemo – uprkos velikim ali zaludnim naporima da se umanje uspjesi Vlade, ne mogu se opovrgnuti podaci o ekonomskom rastu od 4,8 odsto u prvih šest mjeseci ove godine; značajnom povećanju BDP u odnosu na 2011. godinu; smanjenju stope siromaštva u odnosu na 2011. (Podaci Svjetske banke), a posebno o preko 25.000 zaposlenih više u odnosu na prvih devet mjeseci 2011, i oko 11.000 zaposlenih više u odnosu na početak mandata 41. Vlade.- kaže se u reagovanju. Službe za odnose sa javnošću Vlade Crne Gore.

Portal Analitika