Politika

Marković: I danas ima onih koji bi izbrisali ime Crne Gore

Premijer Duško Marković, je povodom Dana  parlamentarizma rekao da je "pod prividom narodne volje, na takozvanoj Podgoričkoj skupštini, izbrisano je ime Crne Gore".
Marković: I danas ima onih koji bi izbrisali ime Crne Gore
Portal AnalitikaIzvor

" I danas ima onih koji bi se na sličan način obračunali sa crnogorskom državnošću", dodao je.
 Članstvo u NATO-u je, kaže, rezultat  dugog perioda značajnih uspjeha u kojima su ojačali država, vladavina prava, i ukupna demokratska svijest. 

"Naše poslanike čekaju mjesta u Evropskom parlamentu što će nam pripasti kao prvoj narednoj članici Evropske unije", rekao je.

„Čak i surovo zatiranje imena crnogorskog, na kraju Prvog svjetskog rata, ogrnuto je lažnim plaštom parlamentarizma. Pod prividom narodne volje, na takozvanoj Podgoričkoj skupštini, izbrisano je ime Crne Gore, a sa njim i crnogorski parlament, kao temelj suvereniteta svake moderne države. Upravo ovih dana navršiće se sto godina od tog tragičnog događaja. Svjedoci smo da i danas među nama ima onih koji žele da slave taj datum, veličajući na taj način zapravo nestanak crnogorske države. Iza toga stoji jasna poruka da bi se oni i danas, kad bi im moglo biti, na sličan način obračunali sa crnogorskom državnošću, udarajući prvo u temelje parlamentarizma. Zato smatram da je odbrana duha parlamentarizma u Crnoj Gori u suštini odbrana državne postojanosti. Nadam se da smo svi zajedno savladali tu demokratsku lekciju – da se država ne čuva i unapređuje jurišanjem na zgradu Parlamenta, baš kao ni bojktovanjem parlamentarnog života. Naprotiv! U tom smislu, i sa ovog mjesta i ovim svečanim povodom, upućujem apel svim akterima političkog života u našoj zemlji da to nikada više ne smetnu s uma“ – rekao je premijer Duško Marković na proslavi.
Predsjednik Vlade je rekao da je parlament mjesto koegzistencije različitih političkih kultura, a da njegov pluralizam ima sposobnost da raširi naše vidike, obezbjeđujući kvalitet koji nijedan autonomni sistem političke vrijednosti ne može omogućiti prilikom donošenja odluka.
„A odluke naše Skupštine zajednička su potreba svih građana Crne Gore: Crnogoraca, Srba, Albanaca, Bošnjaka, Muslimana, Hrvata, i svih drugih. Želim i ovdje da naglasim da je još od 1878, kad je Crna Gora potvrđena kao višenacionalna i multikonfesionalna, položaj manjinskih naroda i njihova puna sloboda uređen sa više senzibiliteta, nego što je to bio  slučaj u okruženju, pa i u razvijenim evropskim državama. To je i tada – svjedoče hroničari toga vremena – visoko uzdizalo međunarodni ugled i poziciju Crne Gore“ – poručio je Premijer.
Predsjednik Vlade Duško Marković je rekao da je da vjeruje da danas odnos izvršne vlasti prema Parlamentu reflektuje odnos Vlade prema građanima. Prema svakom pojedincu, ma kako se zvao i koje vjere ili nacije bio. A taj odnos je odnos uvažavanja, odgovornosti i posvećenosti onome što nam Ustav obezbjeđuje – i u dijelu ovlašćenja, ali i u pogledu odgovornosti.
„U istoj mjeri to očekujemo i od Parlamenta, i svakog njegovog poslanika. A prizma kroz koju se prelama vaš odnos prema građanima, izoštrenija je za mjeru odgovornosti koju nosite kao neposredni predstavnici naroda“ – rekao je premijer Marković.
Govoreći o našoj Skupštini predsjednik predsjednik Vlade je rekao da je aktuelnom, 26. sazivu Parlamenta, pripala čast da usvoji Zakon o potvrđivanju Sjevernoatlantskog ugovora – kao svjedočanstvo izvanrednog političkog rezultata koji su postigle prethodne, i dijelom ova Vlada.
„Taj rezultat došao je nakon dugog perioda značajnih uspjeha u kojima su ojačali država, vladavina prava, i ukupna demokratska svijest crnogorskog društva. Želim na kraju da ukažem i da će pred crnogorskim parlamentarizmom uskoro biti i novi izazov. Naše poslanike, naime, čekaju mjesta u Evropskom parlamentu, što će nam pripasti kao prvoj narednoj članici Evropske unije. Na taj način Crna Gora će definitivno učvrstiti svoje mjesto u društvu najrazvijenijih evropskih naroda. Ono mjesto o kojem je sanjala i kada je na ovaj dan prije 112 godina na Cetinju održana prva sjednica crnogorskog Parlamenta“ – poručio je premijer Duško Marković na skupu Dan parlamentarizma.
Skupština Crne Gore obilježila je danas Dan parlamentarizma, na dan kada je 1906. godine na Cetinju konstituisana prva Narodna skupština u Crnoj Gori.


Dan parlamentarizma u Crnoj Gori se slavi 31. oktobra, na dan kada je 1906. godine na Cetinju konstituisana prva Narodna skupština.

Portal Analitika