Društvo

Predstavljeni potencijali za saradnju Glavnog grada i Evropske investicione banke

Delegacija Evropske investicione banke boravila je u posjeti Glavnom gradu kako bi u saradnji sa upravom grada bile razmotrene eventualne teme obuhvaćene EIB-ovom inicijativom za finansiranje urbanih projekata. Radi se o specijalizovanom fondu EIB-a koji bi, u saradnji sa Glavnim gradom i ostalim državnim i lokalnim institucijama identifikovao kapitalne urbane projekte koji bi bili interesantni za ovu inicijativu.
Predstavljeni potencijali za saradnju Glavnog grada i Evropske investicione banke
Portal AnalitikaIzvor

U pitanju je prva faza projekta koja podrazumijeva samo identifikaciju mogućih polja saradnje, nakon čega slijedi podnošenje izvještaja EIB-u, koji dalje preuzima izvođenje i koordinaciju. Kriterijumi, odnosno prioritetne oblasti saradnje su urbana regeneracija, socijalna inkluzija, klimatske akcije i smart cities rješenja. Takođe, u okviru ovoga, tretiraju se i problem recikliranja, kao i problem neformalnih naselja. Ova inicijativa podrazumijeva, osim konkretne realizacije projekata i pomoć u vidu izrade tehničke i projektne dokumentacije. Kada je u pitanju finansiranje projekata, radi se o  kreditima i grantovima.

Arsenije Boljević, direktor gradskog preduzeća Deponija istakao je da Podgorica u regionu posjeduje najsavremeniju deponiju u svim fazama obrade komunalnog otpada. On je podsjetio da je već ostvarena saradnja sa EIB-om na izgradnji kolektora za prečišćavanje ocijednih voda. Ono što bi bilo novo polje saradnje je rješavanje pitanja tretmana zelenog otpada. Nakon izgradnje reciklažnog centra, tri sanitarne kade, baklje, postrojenja za tretman vozila van upotrebe, za tretman ocijednih voda, ovo bi bio logičan slijed u ovoj oblasti. U toku je priprema projektne dokumentacije za izgradnju kompostare – fabrike za tretman zelenog otpada.

Menadžer Grada Dragutin Đeković istakao je da bi uprava Grada posebno cijenila pomoć oko pripreme projektne dokumentacije, gdje bi Grad mogao da aplicira za sredstva EU preko IPA-e, ako institucije kao što je EIB pomognu u izradi takve dokumentacije. “Mi smo već ostvarili saradnju sa  privatnim sektorom kompanijom SIEMENS i Elektrotehničkim fakultetom u izradi studije koja se fokusirala na razvoj energetski efikasne strukture i servisa, sa zaključcima i preporukama u kom bi pravcu budući razvoj trebalo da ide”, zaključio je menadžer Đeković.

On je dodao da, kada su u pitanju projekti regeneracije, treba uzeti u obzir projekat koji se odnosi na razvoj kulturnog dijela gradskog prostora.

Izloženo je šta je Grad radio na planu klimatskih promjena i održivog razvoja, pa je Lazarela Kalezić, iz Sekretarijata za planiranje, uređenje prostora i zaštitu životne sredine istakla da Grad posjeduje Akcioni plan za adaptaciju na klimatske promjene, Lokalni plan za održivi razvoj koji imaju samo četiri grada u Evropi, kao i Akcioni plan za održivo korišćenje resursa Glavnog grada. Ona je govorila i o aspektu socijalne inkluzije – Glavni grad je član mreže zdravih gradova, što podrazumijeva i adekvatnu brigu o najranjivijim grupama, kao i baziranje na suzbijanje pošasti sadašnjice.

Kada su u piutanju neformalna naselja, Miljan Barović, iz Sekretarijata za planiranje, uređenje prostora i zaštitu životne sredine istakao je da je završen proces podnošenja dokumenata za legalizaciju nelegalnih objekata ili dijela objekata, te da bi se u ovom smislu mogla ostvariti saradnja na planu uvezivanja svih subjekata koji učestvuju u ovom složenom procesu, što bi kasnije moglo biti od koristi prilikom izrade Plana opšte regulacije Glavnog grada.

Takođe, zaključeno je da je prioritetni izazov Glavnog garad razvoj održivog transporta, kao i sveobuhvatna digitalizacija. Govorilo se i o primarnoj selekciji otpada, edukaciji i kampanji za građane, što bi dovelo do smanjivanja količine otpada koja se odlaže u sanitarne kade.

Delegaciji EIB-a sugerisano je i da su veoma bitna polja saradnje koja nijesu u isključivoj nadležnosti Grada, ali jesu problem Podgorice – tretman veterinarskog otpada i patoanatomskog otpada, prerada guma, te da bi ovi projekti, u saradnji sa nadležnim državnim organima, nesumnjivo trebalo da se delegiraju EIB-u kao prioritetne.

Portal Analitika