Ministarstvo odbrane Crne Gore i Agencija za kontrolu letjenja Srbije i Crne Gore raskinuće ranije potpisani ugovor o zajedničkim razvojnim i istraživačkim projektima iz 2017. godine kako bi se sredstva predviđena za njegovu realizacijupreusmjerila za realizaciju ugovora o dugoročnom zakupu lokacije Vrsuta, na kojoj će biti izgrađen radar. To se navodi u informaciji o raskidu ugovora koju je objavila Vlada. Time će se ugovor, koji suštinski nije primjenjivan, zamijeniti konkretnim dokumentom, kojim će se za radarski položaj dobiti novac.
RASKID- Raskidom ugovora o zajedničkim razvojnim i istraživačkim projektima broj 803- 7412/13- 7 od 6. marta 2017. godine stvaraju se uslovi za zaključenje ugovora o dugoročnom zakupu lokacije Vrsuta, čijom realizacijom se ostvaruju značajni benefiti za Ministarstvo odbrane, jer bi prihodi ostvareni od izdavanja u dugoročni zakup u iznosu od 22.000 eura na mjesečnom nivou predstavljali prihode ovog ministarstva, koji bi se koristili za modernizaciju i razvojne projekte Vojske Crne Gore - navodi se u dokumentima Vlade.
SMATSA je ranije od Ministarstva odbrane tražila da joj zemljište ustupi radi postavljanja radarskog sistema kojim bi se,uz postojeći na lokaciji Srpska gora u Podgorici, pokrio čitav vazdušni prostor Crne Gore i dio Jadranskog mora. Crna Gora se, prema ranijim navodima, članstvom u NATO obavezala da za potrebe kontrole svog neba kupi vojni radar do 2020. godine, čija je vrijednost do 20 miliona eura, a koji će biti lociran na brdu Vrsuta kod Bara.
Vojni analitičar Aleksandar Radić podsjeća da je planirani rok za izgradnju radarskog položaja Vrsuta, nabavku i postavljanjeradara i početak njegovog rada 2020. godina.- To se odnosi na plan modernizacije jedine srpsko-crnogorske ustanove - Agencije za kontrolu letjenja - poznate po engleskoj skraćenici SMATSA. To je sekundarni radar za kontrolu vazdušnogprostora koji će biti uvezan sa vojnim Vazduhoplovnim operativnim centrom na aerodromu Golubovci . Predviđeno je da se radarska slika prosljeđuje sa civilnog radara Vojsci Crne Gore i NATO-ovom integrisanom sistemu protivvazdušne i protivraketne odbrane- objasnio je Radić za Pobjedu.
(opširnije u Pobjedi)