Društvo

Manjak žena izazvaće probleme u društvu

Generacije koje se rađaju sa poremećenim odnosom polova, odnosno disbalansom u broju dječaka u odnosu na djevojčice, u odraslom dobu mogu se suočiti sa problemom nedostatka partnera suprotnog pola, što će dalje prouzrokovati i porast stope nasilja u društvu. Na taj problem, u razgovoru za Pobjedu, ukazala je matematičarka Nela Milošević, koja je tu problematiku istraživala na slučaju Kine, gdje je jedno vrijeme i živjela.
Manjak žena izazvaće probleme u društvu
PobjedaIzvor

Ona objašnjava da je upravo u Kini zbog „politike jednog djeteta“ i želje za muškim potomstvom posljednjih godina došlo do drastičnog porasta maskuliniteta. - Crna Gora nije jedina zemlja koja se susreće sa tim problemom.

Ta pojava znatno je izraženija u Kini i Indiji.

U Kini je to veoma drastično posebno zbog politike jednog djeteta i želje za muškim potomstvom, pa često dolazi i do femicida, a ne samo selektivnih abortusa. Zbog velike populacije u ovim zemljama su i posljedice drastične.

 Sada te generacije u kojima je poremećen odnos dolaze do odraslog doba, i zbog manjka žena raste stopa nasilja u društvu, kupuju se nevjeste iz drugih zemalja i slično – objašnjava ona. A kada je riječ o Crnoj Gori, na osnovu zvanične statistike, proizilazi da je prosjek među novorođenčadima u Crnoj Gori u posljednjih 15 godina iznosio 109 dječaka naprema 100 djevojčica, dok bi normalan trend trebao da bude 106 naprema 100.

nela-milosevic

- Prirodna stopa maskuliniteta u svijetu je 104 do 106 živorođene muške djece na 100 živorođenih djevojčica. Razlozi za to su prirodni i evolutivnog karaktera. Stopa smrtnosti djece je veća kod dječaka nego kod djevojčica, tako da je u odraslom dobu odnos otprilike jedan naprema jedan – objašnjava Milošević.

Ona ističe i kako se poremećenim odnosom smatra onaj koji je preko 107 dječaka u odnosu na 100 djevojčica.

 - Petnaestogodišnji prosjek na osnovu zvanične statistike u Crnoj Gori od 1971. do 1985. godine bio je 106 dječaka na 100 djevojčica, od 1986. do 2000. 108 dječaka na 100 djevojčica, a od 2001. do 2015. 110 dječaka na 100 djevojčica.

Kada ovako pogledate podatke očigledno je da je došlo do porasta stope maskuliniteta, što ne može biti prirodno. Pretpostavka je da se radi o selektivnim abortusima – navodi Milošević.

Najveći disbalans u Crnoj Gori zabilježen 1961. godine

Zavod za statistiku Crne Gore podatke o broju i polu novorođenčadi prati od 1961. godine, kada je i zabilježena najveća razlika u broju novorođenih dječaka u odnosu na djevojčice. Ta razlika 1961. godine iznosila je, kako  je saopšteno iz Monstata, 560.

Opširnije u Pobjedi

Portal Analitika