Društvo

Mugoša: Zahtjev za licencu i upis u registar predalo 1.750 ljekara

Ljekarskoj komori stiglo je više zahtjeva za izdavanje licence i upis u registar doktora medicine – 1.760, nego što ih je registrovano u nadležnim institucijama, prema čijim podacima ih je 1.650. 
Mugoša: Zahtjev za licencu i upis u registar predalo 1.750 ljekara
Portal AnalitikaIzvor

Kako je za Pobjedu rekao predsjednik Komore dr Aleksandar Mugoša, do juče je zahtjev sa uredno dostavljenom dokumentacijom predalo 1.760 doktora, crnogorskih državljana i stranaca sa stalnim ili privremenim boravkom u našoj zemlji.

On kaže da će utvrditi razlog „viška ljekara“ u odnosu na podatke nadležnih institucija, te da je već tražio od direktora javnih zdravstvenih ustanova podatke o broju zaposlenih.

- Iznenađuje činjenica da je broj ljekara upisan u registar doktora medicine Ljekarske komore prevazišao dosadašnje podatke o broju ljekara u našoj zemlji koji su saopštavale zvanične institucije. Stoga sam tražio od direktora javnih zdravstvenih ustanova da dostave podatke o zaposlenima u ustanovama kojima rukovode kako bih mogao da ih uporedim sa registrom doktora medicine koji formiramo u Komori. Isto će biti traženo i od odgovornih u privatnim zdravstvenim ustanovama – kazao je dr Mugoša, podsjetivši da rok za podnošenje zahtjeva za izdavanje licence ističe u nedjelju.

Sagovornik Pobjede zahvalio je crnogorskim ljekarima koji su, prema njegovim riječima, ,,kao i bezbroj puta do sada pokazali najveći stepen odgovornosti prema društvu i privrženost profesiji kojoj pripadaju“.

Mugoša naglašava da ostaje neriješen problem prijavljivanja doktora medicine stranaca sa prebivalištem van Crne Gore koji su se, tvrdi on, ,,do sada u našoj zemlji protivzakonito bavili zdravljem crnogorskih građana“.

- Njihovo nepoštovanje crnogorskih građana ostaje i dalje problem. Kao predsjednik Ljekarske komore potrudiću se da ovaj negativni fenomen koji potencijalno ugrožava zdravstveni sistem, pravni poredak naše zemlje, interese crnogorskih ljekara i prije svega zdravlje građana prestane da bude fenomen i postane isključiva odgovornost pojedinaca u zdravstvenom sistemu Crne Gore - kazao je dr Mugoša.

Novim zakonom o zdravstvenoj zaštiti predviđeno je da se licenca obnavlja svakih sedam godina. Na taj način ljekari se obavezuju na kontinuirano učenje, što je, kako je ranije obrazloženo, značajno i za ljekare i za građane.

Dozvolu za rad plaćaju 80 eura, dok je za strance koji dolaze u Crnu Goru, a imaju prebivalište van naše zemlje, cijena licence 160 eura.

Portal Analitika