Crna hronika

Srbija sigurna luka za Vukotiće?

Hapšenje Jovice Vukotića koji je, prema policijskim evidencijama, označen kao vođa “škaljarskog klana”, kao i njegovo ekspresno izručenje iz Turske Srbiji, koja ga nije potraživala za razliku od Grčke i Crne Gore, uveliko podsjeća na slučaj hapšenja Nikšićanina Veselina Veska Vukotića prije 12 godina.
Srbija sigurna luka za Vukotiće?
Dnevne novineIzvor

Obojica su imala dva državljanstva, crnogorsko i srpsko, obojica su umjesto Crnoj Gori, koja ih je potraživala zbog služenja kazne zatvora, izručeni Srbiji i obojica se dovode u vezu sa teškim krivičnim djelima. Takođe, i Vesko i Jovica Vukotić duže vrijeme su bili u bjekstvu i obojicu su locirali upravo crnogorski istražni organi.

Veselin Vesko Vukotić koji je u policijskim evidencijama važio za jednog od najopasnijih crnogorskih mafijaša, pravosnažno je osuđen na 20 godina zatvora zbog ubistva Duška Boškovića u Prčanju 1997. godine, zbog čega je trebalo da bude isporučen Crnoj Gori, dok ga je Srbija sumnjičila za ubistvo Andrije Lakonića zvanog Laki u klubu “Nana”, kao i za ubistvo Envera Hadrijua u Briselu 1990. godine, pišu Dnevne novine.

On je krajem februara 2006. godine uhapšen na aerodromu Barajas u Madridu, nakon što je stigao došao avionom iz Pariza. U to vrijeme je putovao s falsifikovanim hrvatskim pasošem i vozačkom dozvolom izdatom za ime Ludvig Bulić.

Smatra se da je hapšenje bilo rezultat upozorenja crnogorske policije francuskim kolegama, koji su obavijestili špansku policiju koja ga čekala na aerodormu. Veselin Vukotić je tada uhapšen na osnovu 16-godišnje potjernice koju je belgijska policija izdala zbog ubistva Hadrija, kao i na osnovu naloga za hapšenje crnogorske policije za ubistvo Boškovića u Prčanju.

Ubrzo je deportovan u Belgiju, gdje je proveo dvije godine u zatvoru, a zatim je 18. decembra 2008. godine isporučen Srbiji, ali ne i Crnoj Gori koja je za njim raspisala potjernicu zbog ubistva Boškovića i služenja kazne od 20 godina zatvora. Po izručenju, Srbija je odbacila zahtjev Crne Gore da im ga preda. Odmah po ekstradiciji je počeo s izdržavanjem kazne dobijene u Crnoj Gori, ali mu je u ljeto 2009. pozlilo i prebačen je u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici gdje su mu ugrađena dva stenta. Sud mu je krajem 2010. prekinuo izdržavanje kazne, a u aprilu 2011. obustavljeno mu je izdržavanje kazne poslije zahtjeva za ponavljanje postupka.

Vukotića je ponovo 31. decembra 2010. godine uhapsila srpske policije, ali je nekoliko sati kasnije iste večeri pušten na slobodu. On je i prošle godine u novosadskom sudu osuđen na kaznu zatvora od četiri godine i to za dva krivična djela, dok ga je porota briselskog suda 2016. godine zajedno sa Božidarom Spasićem i Andrijom Draškovićem osudila na doživotnu robiju zbog ubistva Envera Hadrija.

Slično njegovom prezimenjaku, Jovica Vukotić je lociran zahvaljući crnogorskim istražiteljima, međutim izručen je Srbiji koja ga nije potraživala.

jovica-vukotic

On je pravosnažno oslobođen optužbe za pucnjavu u tivatskoj diskoteci “Madam Koko” koja se dogodila prije pet godina, dok je istom odlukom njegov brat Igor Vukotić osuđen na jedinstvenu kaznu zatvora u trajanju od sedam mjeseci, a njihov sugrađanin Jovan Jovanović, kojeg je policija takođe označila kao člana škaljarske kriminalne grupe, osuđen je na godinu i dva mjeseca robije.

U prvom postupku, braća Vukotić i Jovanović bili su optuženi za ubistvo u pokušaju, ali je tužilaštvo kasnije prekvalifikovalo krivično djelo za koje su optuženi. Jovan Vukotić se nije pojavio na nekoliko ročišta, a sud je preko svog advokata obavijestio da ne može doći iz bezbjednosnih razloga. Sudija mu je potom 21. oktobra 2016. godine odredio pritvor i za njim je tada raspisana potjernica koja je kasnije ukinuta.

Vukotić je, 2015. u zatvoru u Spužu proveo devet mjeseci, i to zbog pomaganja u pokušaju ubistva 2002. godine. On je prije nekoliko godina osuđen i na tri mjeseca zatvora zbog pištolja koji je, prilikom pretresa u naselju Skaljari u Kotoru, pronađen u njegovom blindiranom džipu.

Škaljarska grupa, čij je, kako se sumnja on predvodnik, poznata je po ratu s “kavačkim klanom” u kojem je do sada u Crnoj Gori i Srbiji ubijeno više od 30 osoba. Jovica Vukotić se trenutno nalazi u istražnom zatvoru u Beogradu, a tokom saslušanja kod tužioca njegovi branioci tvrdili su da nema osnova za pritvor, jer za krivično djelo falsifikovanje, zbog čega je i izručen iz Turske u Srbiju, nije nadležno srpsko pravosuđe te je stoga je vrlo moguće da će se uskoro naći na slobodi.

Jovica Vukotić juče je saslušan u Drugom tužilaštvu u Beogradu, nakon čega mu je određen pritvor do 30 dana zbog opasnosti od bjekstva i bojazni da ne ponovi krivično djelo.

Vuković je državljanin Srbije, pa je iz tog razloga u utorak protjeran iz Turske, odnosno deportovan u Srbiju.

FOTO: Kurir.rs

Portal Analitika