Savjet za građansku kontrolu rada policije preporučio je Upravi policije da se prekine praksa javnog objavljivanja video zapisa policijskih akcija, kako bi se obezbijedila zaštita ljudskih prava i osigurao visok stepen zaštite privatnosti i pretpostavke nevinosti.
Rakočević je kazao da policija ima nesporni pravni osnov za fotografisanje i snimanje svih radnji, ne samo istražnih, i na taj način ne pravi nikakvu grešku, jer i evropsko i crnogorsko zakonodavstvo to dozvoljava.
„Policija treba da prezentuje rezultate rada i da se sve aktivnosti afirmišu, da se pokaže da državni organi rade svoj posao. Ja sam za to da sve policijske aktivnosti nađu adekvatan i medijski i svaki drugi prostor, jer su to sve afirmativne aktivnosti“, rekao je Rakočević.
Sa druge strane, kako navodi, sam čin hapšenja neke osobe je najdublje zadiranje u njegovu slobodu kretanja, privatni život.
Rakočević je rekao da je za to da se prava i slobode bilo koje osobe ograničavaju samo u mjeri u kojoj je to nužno, u skladu sa međunardnim standardima.
„Treba gladati da snimanje hapšenja bude samo u onim situacijam kada je to zaista neophodno i da, zavisno od brojnih okolnosti, posebno od toga ko se hapsi i u odnosu na jačinu dokaza koji su obezbijeđeni, policija treba imati restriktivniji pristup“, kazao je Rakočević.
On je rekao da nedostatke vidi u slučajevima kada nijesu jaki dokazi protiv osoba koje su uhapšene jer se, kako je naveo, na taj način stigmatizuje i može doći do velikih problema, pogotovo objavljivanjem njihovih fotografija.
„Uvijek postoju pretpostavka nevinosti. Nije dobro uhapsiti neku osobu koja kasnije bude oslobođena. Na taj način dolazimo u situaciju da za njega i njegovu porodicu nastupa nepopravljiva šteta“, istakao je Rakočević.
Prema njegovi riječima, sve mjere, bez bilo kakve restrikcije, treba preduzeti kada su u pitanju pripadnici organizovanih kriminalnih grupa.
Rakočević smatra da se sve aktivnosti trebaju maksimalno medijski ispratiti, jer do doprinosi prevencji i povećanju ukupne bezbjednosti.