Društvo

Kome je hitno i dan je veliki

Pacijenti i dalje različito ocjenjuju sistem elektronskog zakazivanja specijalističkih pregleda koji funkcioniše duže od godinu – mnogi su zadovoljni i kažu da je sada sve mnogo lakše i da do specijalista stižu brže, ali i dalje je veliki broj onih koji se žale da na prvi pregled čekaju i po nekoliko mjeseci. 
Kome je hitno i dan je veliki
Portal AnalitikaIzvor

Stariji sugrađanin Momo Marković, kojeg smo zatekli ispred ambulante ortopedije i traumatologije u Kliničkom centru Crne Gore, gdje je bila i najveća gužva, kaže da ima problem da dođe do ljekara specijaliste, te da se to posebno odnosi na reumatologa.

- Mnogo se čeka. Čovjek može da umre dok dođe na red. Čeka se tri-četiri mjeseca, iako nadležni tvrde da se zakazuje u roku od mjesec. U praksi su rijetki takvi slučajevi. Ja recimo najveći problem imam kod reumatologa. U prvoj polovini jula zakazali su mi tek za novembar. Ne govorim o kontroli, nego prvom pregledu – kaže Marković.

On je imao zamjerku i na dugo čekanje ispred ambulante ortopedije, gdje, prema njegovim riječima, ni nakon tri sata nije stigao na red za pregled.

- Imam četiri bajpasa, plus pejsmejker, a tu su i godine. To niko ne uzima u obzir, nema nikakvih ni brojeva. Po mom mišljenju, dosta je slaba organizacija – rekao je Marković.

S druge strane, Nikšićanka Čedomila Jaredić koja je došla na pregled kod reumatologa kaže da više nema problem da dođe do tog specijaliste.

- Izabrani doktori se ni nakon godinu ne snalaze kako treba kada je u pitanju elektronsko zakazivanje. Ja sam svoju doktorku morala da promijenim. Ona mi nikad nije mogla naći slobodan termin, a kod reumatologa sam čekala i pola godine. Sada se to promijenilo. Ovog mjeseca imam dva termina, tako da sam zadovoljna – kaže ona.

Da sve funkcioniše kako treba smatra i njen sugrađanin Milorad Kuzman, koji ističe da je zadovoljan elektronskim zakazivanjem i apeluje na nadležne da ljekarima koji, kako kaže, ,,drže naše živote u rukama“ povećaju plate.

Veliki broj pacijenata čekao je  i ispred Oftalmologije. Kotoranka Vojka Pejanović nam je kazala da je tri mjeseca čekala do dođe do očnog doktora. A, prema njenim tvrdnjama, na pregled čeka i kod ostalih ljekara.

- Ako treba da se zakaže skener, magnetna, pregledi, operacije, sve je po tri mjeseca. Nije tačno kad kažu u roku od mjesec prvi pregled. Pacijentima samo ,,mažu“ oči sa tim pričama. Jedino što je bolje i pravi potez po mom mišljenju je elektronski recept – kazala je Pejanović.

Iako su ranije, dok nije bilo elektronskog zakazivanja, bile ogromne gužve na Kardiologiji, toga više nema. Ispred ambulante zatekli smo svega nekoliko pacijenata. Nijesu bili raspoloženi za priču.

Jedan od njih, koji je želio da ostane anoniman, rekao nam je da je došao da ,,trči na traci“, odnosno da uradi ergometriju, te da je na nju čekao četiri mjeseca.

- Imao sam tu sreću da nijesam puno koristio usluge ljekara jer sam relativno zdrav čovjek. Neko kome je hitno i dan je veliki. Nama koji smo malo zdraviji nije problem da sačekamo i ne pridajemo toliko značaja jesmo li čekali mjesec ili više. Elektronsko zakazivanje, koliko čujem od prijatelja koji više posjećuju doktore, ima propusta, lutanja. Istina, negdje su se gužve smanjile. Problem svakako predstavlja i to što se pacijenti ne odazivaju na preglede – kazao je ovaj pacijent.

Gužvi nije bilo ni na Neurologiji. Cetinjanin Dragoljub Vujović kaže da nema problema da dođe do termina. Nekad se desi da čeka malo duže ispred ambulante, ali mu nije problem. Veliki broj prigovora pacijenata, od kada je na snagu stupio novi način zakazivanja odnosio se na Internu kliniku.

Međutim, pacijentkinje koje smo zatekli ispred te klinike koje su čekale kod endokrinologa kažu da je sada bolje nego ranije.

- Stari sam pacijent i do sada nijesam imala nekih problema, nemam loše iskustvo sa zakazivanjem. Obično mi zakažu za mjesec ili polovinu narednog – kazala je Biljana Ljuljić.

Biljana Ružić kaže da se desi da nema termina, ali njoj nije problem da sačeka.

- Trpimo, ali što da se radi. Nije toliko problem nama mlađima, ali starijama nije lako. Značilo bi kada bi urgentnije završavali obaveze prema pacijentima – rekla je Ružić. 

Iz Kliničkog centra u više navrata je isticano da je jedan od ključnih problema sistema elektronskog zakazivanja pregleda što se veliki broj građana ne odaziva, odnosno čak 30 odsto njih ne dođe na zakazani termin.

Upozoravali su da na taj način onemogućavaju pacijentima kojima je neophodan pregled da dođu do specijaliste. Kako bi riješili ovaj problem iz Ministarstva zdravlja, prije dva mjeseca, pokrenuli su kol centar putem kojeg građani potvrđuju ili otkazuju specijalistički pregled.

Pacijenti se zovu šestog, petog i četvrtog dana prije zakazanog pregleda. Pritiskom na nulu potvrđuju dolazak, a na jedinicu otkazuju. Ukoliko ne odgovaraju na pozive, zakazani pregled se briše. Na ovaj način omogućeno je ažuriranje baze podataka kako bi se oslobađali slobodni termini.

Portal Analitika