PRODAJA
- Blokirali smo kapiju kako ne bismo dozvolili da dva kamiona izvezu elektrode iz fabrike. Nemamo ništa protiv novog vlasnika, ali moramo tražiti naša potraživanja. Radni staž nam je povezan, uplaćeni su doprinosi na dan stečaja, ali nam nijesu isplaćene 33 plate. Čuo sam se telefonom sa vlasnikom nakon zbora, da ga obavijestim da je odluka radnika da se ne dozvoli proizvodnja dok ne regulišemo naša prava, ili barem pokušamo da ih regulišemo u razgovoru sa premijerom i nadležnim ministarstvima. Srećno bilo, čovjek je kupio fabriku po procedurama po kojima se kupuje fabrika, ali smo čvrstog stava da ni jedan radnik neće biti angažovan u nekom novom procesu proizvodnje dok nam ne bude regulisan dug – kazao je Radović.
Napomenuo je da je opština Plužine prije stečaja pomogla fabrici sa 200.000 eura, te da su kao zalog tražili elektrode koje su ostale u fabrici. Radović je kazao da će bivši radnici tražiti sastanak sa nadležnima i novim vlasnikom, ali i da će se dogovoriti šta će dalje preduzeti.
- Ne znamo da li je tih 200.000 ušlo u stečajnu masu, a elektrode su bile kao kompenzacija, ali moramo na pravno valjan način tražiti informaciju. Tražićemo sastanak sa premijerom i ministarstvima rada i ekonomije, da vidimo kako da izađemo iz ove situacije – rekao je Veselin Radović i istakao da će, ako ti razgovori ne urode plodom, svoja prava tražiti sudskim putem, jer imaju osnovu da dobiju zarade koje im nijesu isplaćene.
PODRŠKA OPŠTINE
Bivši radnici FEP-a dobili su podršku i od lokalne samouprave, dok opština Plužine ima određena potraživanja iz fabrike koja je preko tri godine bila u stečaju. Slobodan Delić, u ime opštine Plužine, smatra da FEP sa novim vlasnikom opet može da radi, otvori nova radna mjesta, ali ističe da se potraživanja prema radnicima i opštini moraju izmiriti.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)