Kultura

Igi Pop, Underworld i slon u staklenoj bašti

Ako su Hajd i Smit autori, onda je Igi Pop sam svoje djelo, šoumen kom nije mjesto među njihovim inteligentnim, nepretencioznim bitovima i zadjevački strpljivim melodijama
Igi Pop, Underworld i slon u staklenoj bašti
Objektiv/PobjedaIzvor

Odgovor na to što veže veterane najbolje britanske elektronike, duo Underworld (Karl Hajd i Rik Smit) sa Igijem Popom, omiljenim provokatorom proto panka, najbolje znaju filmofili. Kultni „Trainspotting“ (Deni Bojl, 1996), filmska odiseja heroinskih zavisnika u Edinburgu sredinom devedesetih, ostaje upamćena najviše po scenama sa Igijevom pjesmom „Lust for Life“ i „Born Slippy“ od Underworlda. Britanski režiser je tada majstorski pokazao kako naizgled nespojivo može da se uveže u skladnu cjelinu.

Iza dua Underworld je sjajan prošlogodišnji album „Barbara Barbara, We Face a Shining Future“, a Igi Pop je istovremeno dobacio skoro do iste visine sa pločom „Post Pop Depression“ i velikim hitom „Gardenia“.

Ukratko, ovim muzičkim ikonama dogodila se nova amplituda popularnosti, relevantnosti i posve slučajan susret u jednom londonskom hotelu. Na Smitovu ideju da improvizuju studio za snimanje u hotelskoj sobi, Igi Pop je reagovao sa oduševljenjem, a rezultat su četiri pjesme objavljene na EP-ju „Teatime Dub Encounters“. Muzička javnost, pogotovo na našoj strani Atlantika, ispratila ga je sa sa više pažnje nego bilo koji „dugometražni“ album ovog ljeta.

02-kaver-ploce

„Teatime Dub Encounters“ je novi odraz zrelosti koju su u ovoj fazi stvaranja dostigli majstori iz Underworlda. U namjeri da ne pretjeruju, teže diskretnim, inteligentnim i nikad pretencioznim bitovima i stihovima, da grade melodije znalački, zadjevački strpljivo, ponovo su donijeli vrhunski rezultat u pjesamama „Trapped“ i „I See Big“.

Zašto je saradnja stala poslije četiri pjesme? Nažalost, zbog toga što Underworld i Igi Pop ipak nijesu pravi „uklop“. Metuzalem panka, onako žilav i ogrubio, sa nekom prapotopskom ispijenošću i napola dementnim ludilom u očima, nikad nije bio vrstan pjesnik - nego više šoumen, pojava, umjetnost sam po sebi.

Ako su Hajd i Smit autori, onda je Igi Pop sam svoje djelo, slon kome nije mjesto u njihovoj krhkoj, staklenoj bašti. Tako kompletan EP nosi utisak da je Igi s jedne strane stišavao sam sebe, a sa druge se previše trudio da „opogani“ pjesme prepoznatljivim potpisom.

Umjesto ovoga trebalo je snimiti pjesmu „I See Big“, rijedak pripovjedački biser i zaustaviti se. Taman dovoljno za slučajan hotelski susret.

S. S.

Ocjena: 57/100

 

FOTO: rollingstone.com

Portal Analitika