Ovo piše u izvještaju Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove za jul, u kome je istaknuto da je rađena pojačana kontrola na turističkim mjestima u Crnoj Gori i da su pronađene brojne nepravilnosti.
- Nastavljena je kontrola prometa meda i maslinovog ulja na lokacijama koje se nalaze na putnom pravcu ka Nikšiću, Žabljaku, Njegušima, Mojkovcu i Kolašinu, Đurđevića Tari, Nacionalnom parku Durmitor kao i pijacama u Tuzima, Podgorici, Tivtu, Kotoru, Ulcinju i Budvi. Oduzeti proizvodi su ocijenjeni nebezbjednim jer nijesu ispunjavali propisane zahtjeve za stavljanje na tržište, između ostalog, prodavci nijesu posjedovali dokaz o porijeklu ili proizvođaču ove hrane, proizvodi nijesu bili označeni i nijesu čuvani na propisani način - piše u dokumentu.
Cilj ovakvih kontrola, kako piše, je da se spriječi ponuda nebezbjedne i sumnjive hrane, ali i da se zaštiti zdravlje potrošača i spriječe prevare potrošača.
- Laboratorijskim ispitivanjima je utvrđeno u više od 50 odsto ispitanih uzoraka da ne ispunjavaju propisane zahtjeve kvaliteta u skladu sa pravilnikom o minimalnom kvalitetu meda i drugih pčelinjih proizvoda: aktivnost dijastaze, količina šećera saharoza, slobodn e k i s j e l i n e , k o l i č i n a hidroksimetilfurfurala (HMF) iznad dozvoljene i drugo, a za sve ispitane uzorke meda i maslinovog ulja utvrđeno je da ne ispunjavaju zahtjeve u skladu sa uredbom o informisanju potrošača. U ispitanim uzorcima nije utvrđeno prisustvo supstanci koje mogu uticati na zdravlje potrošača. Rezultati ispitanih, pojedinih parametara kvaliteta ukazuju da se radi o „falsifikatu“, odnosno da ispitani uzorak nije proizvod pčela što jasno ukazuje da su prodajom ovakvih proizvoda potro šači prevareni i dovedeni u zabludu da imaju u ponudi med, a zapravo je u pitanju gusti šećerni sirup - istaknuto je u izvještaju Uprave za bezbjednost hrane.
Tokom jula od ukupnog broja pregledanih pošiljki iz uvoza, hrane neživotinjskog porijekla u nadležnosti inspekcije za hranu, zbog utvrđenih neusaglašenosti sa propisanim zahtjevima bezbjednosti zabranjen je uvoz i stavljanje u slobodan promet 19.648 litara bezalkoholnih pića.
- Zabranjen je promet pošiljke sirovina za pekarsku industriju u količini od 3.960 kilograma i pošiljke konditorskih proizvoda u količini od 1.479 kilograma zbog utvrđivanja prisustva nedozvoljenih aditiva i neodgovarajuće oznake na proizvodima. Inspektori su donijeli tri rješenja o zabrani uvoza i stavljanju u promet ukupno 25,8 tona hrane. Pošiljke su po zahtjevu uvoznika vraćene inoisporučiocima - piše u izvještaju.
Opširnije u Pobjedi...