Kultura

Festival će okupiti značajne pisce i pjesnike

Festival književnosti Ćiliricom, koji će početi sjutra u Budvi, okupiće najčitanije pisce, pjesnike, esejiste iz zemalja u kojima se upotrebljava to pismo ali i najeminentnije naučnike, lingviste i teoretičare književnosti, saopštila je direktorica Narodne biblioteke Budve, Mila Baljević. 
Festival će okupiti značajne pisce i pjesnike
Portal AnalitikaIzvor

Festival drugu godinu zaredom organizuje Narodna biblioteka Budve u suorganizaciji sa Udruženjem izdavača i knjižara Crne Gore.

Baljević je, kako je saopšteno iz Narodne biblioteke Budva, navela da oni samo nastavljaju manifestaciju koju su prošle godine osnovali i aktivnosti koju ta ustanova uspješno sprovodi u ovom mandatu. 

“Svjesni smo da period u kojem organizujemo ovaj festival nije sasvim podešen prema turistima, jer glavna sezona je u prolazu, ali vjerujemo da je ovo aktivnost koja će, u budućnosti sve više, privlačiti turiste, i isto tako će i građanima ovog grada pružiti mogućnost zadovoljenja njihovih potreba. I tako će u najboljem smislu riječi sve tješnje spajati turizam i kulturu”, rekla je Baljević na konferenciji za novinare.

Ona je kazala da je osnovna poruka festivala Ćirilicom - pišite ćirilicom, odnosno pišite i ćirilicom. 

“Zapravo, nema potrebe da isključujemo ćirilično pismo i onda kad koristimo latinicu”, rekla je Baljević. 

Prema njenim riječima, sve u istoriji tradicionalne Crne Gore nastalo je i napisano ćirilicom, i danas je briga za pismo, istovremeno briga za sve, kao i za kulturu.

“Svi se slažemo da je ljubav prema svom jeziku istovremeno ljubav prema svom narodu. Organizujući ovaj festival mi imamo u vidu upravo tu nedjeljivu ljubav prema svom jeziku i narodu”, kazala je Baljević.

Ona je dodala da projektom žele da isključe i odbace svako političko čitanje onoga što je u svojoj osnovi kultura, i da pozovu na razumijevanje, toleranciju, i uvažavanje svih različitosti.

Predsjednik Savjeta Narodne biblioteke Budva, Predrag Zenović, kazao je da će festival okupiti opet najčitanije pisce, pjesnike, esejiste iz zemalja u kojima se upotrebljava ovo pismo ali i najeminentnije naučnike, lingviste i teoretičare književnosti.

“Vjerujem da je značaj ove manifestacije višestruk kako za njen tematsko-programski okvir tako i za kulturni život Crne Gore i Budve, kao i za turističku ponudu grada”, rekao je Zenović.

On je dodao da Ćirilicom ima za cilj da skrene pažnju javnosti i otvori naučnu javnu debatu o milenijumski starom pismu na kojem su ispisani počeci pismenosti. 

“Crna Gora je jedna od rijetkih zemalja u svijetu gdje dva pisma imaju potpuno ravnopravni ustavni status te tako latiničnu i ćiriličnu varijantu treba shvatiti kao bogatstvo izraza, kao kulturni pluralitet i otvorenost. Ćirilice je, nažalost, sve manje, kod nas i u svijetu, i uprkos broju od 252 miliona ljudi u svijetu koji koriste ćirilicu, globalno i digitalno društvo predstavlja ogroman izazov za očuvanje ovog pisma”, smatra Zenović. 

Ćirilicom je, kako je kazao, međunarodni književni festival koji povezujući autore i učesnike po jednom novom ključu krije mogućnosti uočavanja novih kulturnih veza i uspostavljanja dijaloga između domaćih i stranih pjesnika i pisaca. 

“Ćirilicom je programski i organizaciono uklopljena u kulturno-turističku ponudu grada i onda kada se spuste zavjese Grada teatra, počinje naš književni program”, zaključio je Zenović.

Portal Analitika