Politika

Patriotske igre

U Specijalnom državnom tužilaštvu Crne Gore, baš kao i u Ministarstvu pravde, znaju da, iako je izdata potjernica za Džozefom Asadom, nema izgleda da će bivši operativac CIA biti uhapšen ili isporučen. Glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić i ministar pravde Zoran Pažin ipak su odobrili potjernicu za Asadom.
Patriotske igre
Draško ĐURANOVIĆ
Draško ĐURANOVIĆAutor
PobjedaIzvor

Zašto su povukli potez, ako su svjesni da SAD nikada ne izručuju američke državljane?

Džozef Asad, vlasnik konsultantske kompanije ,,Peregrini“, zna da ga crnogorska potjernica neće domašiti. Zato što je američki državljanin, bivši agent CIA i, što je najvažnije- ,,jer zna mnoge državne prljave tajne“. Uprkos svemu, Asad posredstvom advokata i medija grozničavo apeluje da se državni sekretar SAD što prije, javno, ogluši o crnogorski zahtjev.

Zbog čega povika i bojazan, ako neće biti isporučen Crnoj Gori?

Očito je: iza kulisa onog što je pojavno, objelodanjivanja crnogorske potjernice i Asadovog odbacivanja krivice, kriju se mnoge političke i bezbjednosne, pozadinske igre.

Muke po Asadu

Najlakše je proniknuti u logiku ponašanja Džozefa Asada. Odbacivanjem bilo kakve upletenosti u pokušaj terorističkog udara na Crnu Goru, bivši operativac CIA pokušava da zaštiti sebe, ali i vlastiti biznis.

Iz dostupnih tužilačkih spisa i dosadašnjeg sudskog postupka, izvjesno je da je vlasnik konsultantske kompanije ,,Peregrini“ prihvatio ponudu da, na zahtjev Arona Šaviva, šefa kampanje Demokratskog fronta, pruži određene usluge prije izbora i, posebno, nakon izbornog dana, tokom demonstracija planiranih za nedjelju veče 16. oktobra, nakon zaključenja glasanja.

Plan evakuacije, mjere elektronske zaštite, instaliranje kontrašpijunažnih uređaja – sve su to aktivnosti karakteristične za "crne operacije“ koje je Asad radio tokom 14 godina službovanja u Centralnoj obavještajnoj agenciji SAD.

Podatak da je Bajron Skot, vlasnik ,,Patriotik difens grupe“, odlučno odbio da prihvati posao u Crnoj Gori - a isto sugerisao kolegi Asadu - ukazuje da od bivših operativaca CIA nijesu tražene bezazlene marketinške usluge.

Vlasnik kompanije "Peregrini“ nije poslušao savjet starijeg kolege, te je dalje aktivnosti koordinirao sa nalogodavcima.

Da li je komunicirao samo sa Aronom Šavivom ili sa još nekim ljudima iz Crne Gore? Za sada je to nepoznanica.

Izvjesno je, međutim, da je Džozef Asad imao razloge da odbije da svjedoči pred vijećem Višeg suda u Podgorici i odgovara na brojna pitanja tužilaštva i odbrane. Pozivanjem na Peti amandman Ustava SAD - koji omogućava američkom državljaninu da ćuti kada postoji mogućnost da mu iskaz naškodi– bivši operativac CIA je računao da je izbjegao opasnost od mogućih pravnih posljedica.

Preračunao se: raspisivanjem međunarodne potjernice crnogorsko pravosuđe je nastavilo da pritiska Džozefa Asada i dovelo ga je u nelagodnu poziciju. Sve dok je na potjernici Interpola, vlasniku konsultantske kompanije "Peregrini“ putovanje Evropom je praktično onemogućeno, time i ozbiljno bavljenje obavještajno-bezbjednosnim biznisom.

Teško je savjetovati bilo koga, ili pružati bezbjednosne usluge bilo kome, dok se nadvija sjenka optužbe za učestvovanje u pokušaju terorizma u Crnoj Gori i dok postoji opasnost od međunarodnog policijskog progona.

I baš zato se Asad, nakon dužeg ćutanja, sada pojavio u javnosti i očajnički se trudi da priču prebaci na političku ravan, odbaci krivicu govoreći kako je samo "širio demokratiju u Crnoj Gori“ (!) i pokuša da izdejstvuje brzi i javan odgovor američke administracije koji će mu omogućiti povratak u biznis i djelovanje van američke teritorije.

(opširnije u Pobjedi)

Portal Analitika