“Dosadašnji turistički pokazatelji govore da se sezona realizuje u dobrom pravcu i najavljuju njen uspješan nastavak. Raduje činjenica da su ove godine prve grupe turista došle već krajem marta. Predsezona je ispunila očekivanja i turisticki promet bilježi rast u dolascima i noćenjima”, kazali su iz PKCG agenciji Mina-business.
U tom periodu, kako su naveli, najbrojniji su bili gosti iz Zapadne Evrope, kao i iz Srbije i Rusije.
“Već niz godina parametri turističkog prometa u julu i avgustu su dobri. Ove sezone imamo dobre najave popunjenosti kapaciteta u kolektivnom smještaju i u septembru i oktobru”, rekli su iz PKCG.
Iz PKCG su saopštili da je crnogorska turistička ponuda regionalno konkurentna i da su hotelijeri i ugostitelji pripremili atraktivne aranžmane.
“Da bi se ispunila očekivanja turista, potrebno je obezbjediti cjenovnu dosljednost i konkurentnost u odnosu i na druge destinacije. Koliko se u tome uspjelo, pokazaće rezultati na kraju sezone”, smatraju u PKCG.
U cilju veće prepoznatljivosti crnogorske turističke ponude neophodno je, kako su ocijenili, povezivanje turizma i poljoprivrede.
„To ima sve veći značaj budući da se širokim izborom domaćih proizvoda obogaćuje turistička ponuda i doprinosi autentičnosti destinacije. Turizam kroz afirmaciju nacionalne kuhinje i specifičnih crnogorskih proizvoda, postaje snažan generator razvoja poljoprivrede“, dodali su iz PKCG.
U toj privrednoj asocijaciji smatraju da je neophodno sagledati konkretne aktivnosti povezivanja ponude i tražnje, kao što su obezbijeđivanje kvaliteta, kvantiteta i kontinuiteta ponude, bolja povezanost s poljoprivrednim proizvođačima i kreiranje zajedničkih projekata za proizvodnju domaće hrane.
Iz PKCG su saopštili da je ovogodišnju ljetnju sezonu obilježilo ponavljanje nekih neriješenih situacija iz prethodnih godina na koje je turistička privreda ukazivala.
“Uobičajene nepravilnosti koje se uočavaju su nelegalno izdavanja smještaja, prodaja izleta na šetalištu, buka, nelegalan rad ugostiteljskih i privremenih objekata, neizdavanje fiskalnih računa, loša komunalna i lokalna infrastruktura“, podsjetili su iz PKCG.
Turistička privreda, kako su naveli, smatra da je za prevazilaženje tih nedostataka neophodno blagovremeno otpočeti sa pripremama sezona.
“Potrebno je drugačije upravljati tokovima turizma uz kreiranje kalendara aktivnosti kojim bi se uskladila građevinski radovi sa relizacijom sezone i potrebama turističke privrede. U pravcu bolje dostupnosti destinacije, potrebno je preduzeti aktivnosti na unaprijeđenju aerodromske infrastrukture, posebno osposobljavanje Aerodroma Tivat za noćne letove”, kazali su iz PKCG.
Na nivou lokalnih uprava, kako smatraju, potrebno je formirati odbore za pripremu sezona, a da lokalne turističke organizacije preuzmu destinacijski menadžment i time doprinesu većem kvalitetu ponude.
“Pretpostavka za nesmetano odvijanje sezone je i prevazilaženje problema sive ekonomije koja je prisutna u skoro svim segmentima turističke djelatnostii predstavlja nelojalnu konkurenciju preduzećima koja uredno izmiruju svoje obaveze”, tvrde predstavnici PKCG.
Oni su podsjetili da godinama predstavnici turističke privrede ukazuju da kvalitet turističke ponude Crne Gore umanjuju privremeni objekti koji ne ispunjavaju standarde i higijensko-tehničke uslove, a locirani su u neposrednoj blizini stalnih turističkih kapaciteta i ulaze u zonu “sive ekonomije”.
“Restriktivniji pristup i strožija primjena propisa i standarda prilikom izdavanje odobrenja za rad privremenih objekata, čija se ponuda podudara sa onom u hotelima, restoranima ili u prodavnicama široke potrošnje, dao bi doprinos suzbijanju sive ekonomije u toj oblasti”, saopštili su iz PKCG.
Iz PKCG su rekli da buka na otvorenom, u blizini smještajnih kapaciteta, predstavlja konstantan problem, limitirajući faktor razvoja crnogorskog turizma i rizik za zdravlje.
“Suzbijanje buke je jedan od prioriteta djelovanja, kako u ovoj, tako i u pripremi narednih turističkih sezona. Stupanjem na snagu Zakona o turimu i ugostiteljstvu stvorile su se pretpostavke za donošenje Pravilnika o limitatorima granične vrijednosti buke, čiji je nacrt napisalo Ministarstvo održivog razvoja i turizma. Na taj način stvoriće se zakonske pretpostavke da se uredi ta oblast”, kazali su iz PKCG.
Iz PKCG su dodali i da razvoj novih visokokvalitetnih smještajnih kapaciteta i povećanje udjela hotela u ukupnim kapacitetima predstavlja osnovni cilj koji će omogućiti povećanje kvaliteta turističke ponude.
“Potrebno je stvoriti uslove za strukturne promjene u smještajnim kapacitetima, odnosno da se već postojeći hoteli niže kategorije vremenom osavremene i prevedu u hotele više kategorije. Takođe, individualni smještaj, treba posmatrati kao dobar potencijal koji treba registrovati, standardizovati i objedinjeno ponuditi tržištu”, smatraju u PKCG.
Turizam je, kako su ocijenili, važan instrument regionalne saradnje i snažan katalizator u procesu evropskih integracija.
“Regionalno povezivanje u turizmu predstavlja budućnost razvoja i konkurentnosti te privredne grane i nužan je preduslov za prosperitet i potencijal u razvoju inovativnog i održivog turizma s fokusom na diverzifikaciju turističkih proizvoda i rješavanje pitanja sezonalnosti”, naveli su predstavnici PKCG.
Oni su zaključili da se biznis barijere koje opterećuju poslovanje u turizmu mogu riješiti samo strateški, partnerskom saradnjom i sinhronizovanim djelovanjem privrede i državnih institucija.