"Očekujemo da će se dobra posjeta nastaviti do kraja avgusta, kao i tokom septembra i oktobra. Kada je riječ o najatraktivnijoj turističkoj ponudi, raftingu rijekom Tarom, splavarilo je 12.637 posjetilaca, što je za 10 posto više u odnosu na prošlu godinu“, informisao je direktor JPNPCG Elvir Klica.
U vezi sa strukturom posjetilaca, ona je, svakako, specifična za svaki nacionalni park, jer je i svako zaštićeno prirodno područje karakteristično po svom ukupnom prirodnom nasljeđu i turističkoj ponudi. Uglavnom, većina turista dolazi iz zemalja regiona, kao i iz Njemačke, Francuske, Velike Britanije, Izraela i Rusije.
"U cilju promocije turističke ponude crnogorskih nacionalnih parkova, u saradnji sa NTO CG, JPNPCG je tokom ljetnje sezone učestvovalo u organizaciji studijskih posjeta predstavnika medija iz Njemačke, Austrije, Danske, Francuske, Velike Britanije, Srbije i Makedonije što će, očekujemo, doprinijeti povećanju broja posjetilaca sa ovih značajnih tržišta. Nakon kišnog jula i veoma visokih temperatura u prvoj polovini avgusta, nacionalni parkovi Crne Gore ponovo su omiljene destinacije kako domaćih tako i međunarodnih turista. Turisti sa primorja uglavnom su zainteresovani za turističku ponudu NP Skadarsko jezero, kao i posjetu NP Lovćen. Isto tako, raznovrsna turistička ponuda zanovana na aktivnom turizmu, pješačenju i biciklizmu, planinarenju, kajakarenju, privlači veliki broj posjetilaca iz skoro svih krajeva svijeta u nacionalne parkove na sjeveru, u NP Durmitor, NP Biogradska gora i NP Prokletije", ističu iz javnog preduzeća i dodaju da su, u zavisnosti od ciljne grupe, turisti zainteresovani za rafting rijekom Tarom i upoznavanje sa njenim bogatim prirodnim nasljeđem, pješačenje stazama oko planinskih jezera, posebno Crnog, Biogradskog i Hridskog jezera, vožnju drvenim čamcima, posjetu katunima na Bjelasici, kao i planinarenje.
"Svi oni koje vole rekreaciju svakako će najprije odabrati Ivanova Korita i šetnju brojnim stazama i vidikovcima u NP Lovćen, kao i posjetu NP Biogradskoj gori, dok će se ljubitelji planinarenja opredjeliti za vrhove Durmitora i Prokletija kao najizazovnije. Svi posjetioci nacionalnih parkova mogu dobiti korisne informacije kako o zaštićenom prirodnom području koje posjećuju, tako i o turističkoj ponudi, smještajnim kapacitetima i ugostiteljskim objektima u Centrima za posjetioce. Ulaz u sve nacionalne parkove Crne Gore za djecu do 7 godina je besplatan, dok organizovane unaprijed najavljene grupe učenika, studenata i planinarskih društava, kao i penzionerskih i sindikalnih organizacija iz Crne Gore, imaju pravo na popust od 50% na visinu naknade za ulazak u NPCG"; precizirali su iz JPNPCG.