Bruto zarade i doprinosi na teret poslodavca predstavljaju najznačajniji izdatak u okviru tekućih izdataka, i za 2018. godinu, ukupan fond bruto zarada projektovan je u iznosu od 461,8 miliona eura.
Shodno realizaciji rashoda planiranih za isplatu bruto zarada zaposlenih u potrošačkim jedinicama budžeta, u dosadašnjem periodu tekuće godine, u Ministarstvu finansija očekuju se da će ova kategorija rashoda premašiti prvobitni plan.
Razlog tome su identifikovane potrebe za planiranjem dodatnih sredstava po ovom osnovu prevashodno kod Ministarstva prosvjete i Fonda za zdravstveno osiguranje koji i predstavljaju sisteme sa najvećim brojem zaposlenih imajući u vidu obim javnih usluga koje pružaju.
„Dakle, povećanje ukupnog fonda bruto zarada nastalo je, prije svega, kao rezultat potrebe popunjavanja radnih mjesta za obavljanje poslova važnih sa aspekta kvaliteta pružanja javnih usluga, a to su prvenstveno oblast zdravstvene i socijalne zaštite i obrazovanja“, piše u Smjernicama makroekonomske i fiskalne politike za period od 2018. do 2021. godine.
Vlada je od sredine godine proglasila moratorijum na zapošljavanje u državnoj uprave,sem u izuzetnim slučajevima koje mora odobriti Vlada.
U skladu sa utvrđenim srednjoročnim budžetskim okvirom, izdaci za bruto zarade će tokom projektovanog perioda biti stabilni budući da projekcija polazi od pretpostavke da neće doći do pojedinačnog povećanja zarada osim u dijelu njihovog usklađivanja po osnovu minulog staža.
„U 2019. i 2020. godini fond bruto zarada uvećava se za ukupan iznos sredstava za koji su zarade zaposlenima, čiji su koeficinti za utvrđivanje zarade veći od 4,10, umanjeni za 1% zaključno sa 31. decembrom 2018. godine a koja će se shodno Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru isplatiti zaposlenima u 2019. i 2020. godini“, piše u Smjernicama.
U narednom periodu očekuju se pozitivni efekti sprovođenja reforme javne uprave konkretizovani kroz Plan optimizacije javne uprave za period 2018-2020. godine kojim su definisane dugoročne i kratkoročne mjere za optimizaciju broja zaposlenih na centralnom i lokalnom nivou, uključujući i moratorijum na zapošljavanje za period od godinu dana.
„ Ovom mjerom, svi organi državne uprave i javne ustanove čiji je osnivač država zaduženi su da obustave zapošljavanje po osnovu zaključivanja radnog odnosa na neodređeno i određeno vrijeme za period od godinu dana, osim u sektorima od posebnog javnog interesa, uz prethodnu saglasnost Vlade. Dakle, cilj optimizacije je stvaranje efikasnije javne uprave koja na bolji način odgovara na potrebe građana i privatnog sektora, uz istovremeno rasterećivanje državnog i opštinskih budžeta“, zaključuje se u Smjernicama.
Tekući izdaci u 2018. godini projektovani su na iznos od 759,6 mil. € odnosno 17,3% BDP-a pri čemu njihovo učešće u strukturi ukupnih budžetskih uzdataka iznosi 47,2%. U srednjem roku, očekuje se da će tekući izdaci rasti u nominalnom iznosu, dok će se njihovo učešće u BDP-u smanjivati.
P.Z.