Društvo

Radiće na unapređenju saradnje sa otadžbinom

Formiranje fondacije za stipendiranje talentovanih učenika i sportista iz Crne Gore, a koji potiču iz porodica lošijeg materijalnog stanja, jedan je od prioriteta kojim će se baviti nedavno izabrano rukovodstvo Saveza Evropske dijaspore Crne Gore. 
Radiće na unapređenju saradnje sa otadžbinom
Nova PobjedaIzvor

U intervjuu za Pobjedu, inače prvom za crnogorske medije, novoizabrani predsjednik SEDCG Muamer Kalić iznosi ambiciozne planove koje ta organizacija planira da realizuje.

STIPENDIRANJE

- Prva aktivnost u realizaciji naše misije je načelno dogovorena sa predsjednicom Skupštine prijestonice Majom Ćetković da naše sjedište bude na Cetinju. Pored odluke o sjedištu, dogovorili smo se da zajedničkim ulaganjem SO Cetinje i SEDCG formiramo fondacije za stipendiranje u inostranstvu djece sa izraženim talentom i najboljih đakastudenata, koji su lošijeg imovinskog stanja. Aktivnosti u realizaciji prve takve fondacije započinjemo upravo na Cetinju, a nakon toga i u Rožajama, Žabljaku i Gusinju, zatim Petnjici, Plužinama, Plavu i Herceg Novom, Pljevljima i Ulcinju, Bijelom Polju i Baru – kaže Kalić.

Kako najavljuje, ažuriraće spiskove članova i insistirati na redovnom plaćanju članarine. - Minimalna godišnja članarina iznosiće 12 eura, dok oni koji žele da finansijski pomognu rad SEDCG mogu uplatiti i više. Svi prihodi biće transparentni i objavljeni. Sredstva od članarina biće korišćena za realizaciju aktivnosti SEDCG - objašnjava Kalić.

On smatra da je neophodno intenzivirati saradnju članica SEDCG te da će na tome kao predsjednik insistirati. Kalić ističe kako činjenica da među našom dijasporom ima veoma istaknutih ličnosti iz raznih oblasti društvenog i privrednog života ukazuje da treba uložiti dodatni napor da iseljenici osjete brigu Crne Gore da im je stalo za tijesnu saradnju na polju investicionih ulaganja.

- Radićemo na tome da privučemo što veći broj naših iseljenika da investiraju u privredu Crne Gore. Posjetu članicama SEDCG iskoristićemo da organizujemo niz kulturnoedukativnih manifestacija, koje će biti prilika kako za druženje iseljenika tako i za razmjenu ideja o aktivnostima, kroz koje mogu pomoći matičnoj državi. Takve manifestacije mogu znatno doprinijeti i da se mladi u dijaspori, koji nijesu rođeni u Crnoj Gori, što bolje upoznaju sa kulturom, istorijom i tradicijom otadžbine – kaže Kalić.

Moramo, kaže on, svi u dijaspoiri, bilo evropskoj ili svjetskoj, insistirati na zadržavanju svog, crnogorskog jezika, insistirati da oni koji nijesu rođeni u Crnoj Gori, ali im korijeni jesu tamo nauče jezik predaka, moramo njegovati svoje kulturno-istorijsko blago. Jednostavno, raditi na tome da Crna Gora bude snažna i unutar same države i u dijaspori.

DRŽAVLJANSTVO

Savez evropske dijaspore baviće se, kaže njegov predsjednik, i pitanjem dvojnog državljanstva. - Dvojno državljanstvo nije pitanje samo naše matične države, već i država u kojima se nalazi naša dijaspora. To je dug proces koji ćemo zaokružiti u skorije vrijeme, a sve u interesu dijaspore. Pored ostalih saradnika koji će mi pomoći u pronalaženju najboljih rješenja za naše udruženje, posebno bih istakao počasnog predsjednika i praunuka kralja Nikole, Vladimira Vanju Popovića s Kipra – kazao je Kalić. Muamer Kalić je doktor ekonomskih nauka, dekan je fakulteta tehničkih nauka na Internacionalnom univerzitetu u Goraždu. Porijeklom je iz Rožaja. 

Portal Analitika