To je Pobjedi rečeno iz ovog Vladinog resora povodom toga što je francuski parlament nedavno usvojio zakon kojim od septembra zabranjuje osnovcima da tokom boravka u školi nose i koriste mobilne telefone.
Tamošnji ministar obrazovanja ocijenio je, prenose mediji, da je ovakva zabrana nužna kako bi se đaci mogli bolje koncentrisati na nastavu.
Telefoni predstavljaju tehnološki napredak, ali, kaže on, ne smiju biti monopol u našim životima. Objasnio je da se đaci ne mogu snalaziti u tehnološkom svijetu ako ne znaju da čitaju, pišu, računaju, poštuju druge i rade u timu, a o francuskoj inicijativi, u smislu mogućnosti primjene, sudeći prema pisanju svjetskih medija, počelo se ozbiljno raspravljati i u Velikoj Britaniji i Irskoj.
Sagledavajući ovu novinu, iz crnogorskog Ministarstva prosvjete rekli su kratko za naše novine da će dodatno razmotriti mogućnost većih ograničenja upotrebe mobilnih telefona.
- Podrazumijeva se da se mobilni telefoni ne bi smjeli koristiti na časovima. Za, pak, šire ili potpuno ograničenje i isključivanje upotrebe mobilnih u školama potrebno je napraviti dodatne analize, zbog čega za sada to i nije uradio najveći broj zemalja – rekli su iz resora Damira Šehovića.
RODITELJI
Osim nadležnih, prema riječima psihološkinje Adriane Pejaković, u donešenje ove novine, s druge strane, trebalo bi svakako uključiti i roditelje, kako bi se sačinila što bolja odluka za dobrobit djece. Kada bi se slična ideja, kao što je ona u Francuskoj, primijenila i kod nas, djeca bi, smatra Pejaković, mogla sa roditeljima da se dogovore na koji način mogu da komuniciraju kada je potrebno.
- Danas postoje i uređaji u vidu ručnog sata koji dijete može da koristi, koji imaju ugrađen GPS za praćenje kretanja, dugme za pozivanje roditelja i dugme za opasnost, ako je dijete u opasnosti da može odmah pozvati roditelje. Lokacija se vidi preko GPS-a koji zapravo pokrivaju sve potrebe djeteta u školi – navela je ona.
Možda nijesmo, kaže ona, dovoljno svjesni da se zbog korišćenja tehnologije, odnosno telefona kod djece javljaju loše pojave: sporije, siromašnije razvijaju maštu, komunikacija im je osiromašena, uče se da budu pasivni konzumenti, umjesto aktivni i radoznali mališani. - Sada već imamo i naučna istraživanja koja govore o promjenama u moždanoj strukturi djece i mladih koja su izazvana korištenjem tehnologije – rekla je ona.
Pobjeda