Crna hronika

Potvrđena optužnica protiv Momira Nikolića za utaju 100.000 eura poreza

Viši sud potvrdio je optužnicu Specijalnog tužilaštva protiv banjalučkog biznismena Momira Nikolića zbog sumnje da je utajio više od 100.000 eura i taj predmet će biti spojen sa postupkom za pranje novca gdje je sa liderom PZP-a Nebojšom Medojevićem označen kao jedan od organizatora kriminalne grupe – potvrđeno je Pobjedi.
Potvrđena optužnica protiv Momira Nikolića za utaju 100.000 eura poreza
Portal AnalitikaIzvor

Prema saznanjima Pobjede, Nikolić bi se teretio da je oštetio budžet države za mnogo veći iznos, ali je u nekim slučajevima nastupila zastara. Ime Nikolića dospjelo je u žižu javnosti u maju prošle godine kada je uhapšen pod teretom dokaza da je sa liderom Pokreta za promjene Nebojšom Medojevićem bio na čelu kriminalne grupe koja je u više navrata prala novac uoči i tokom izborne kampanje.

Protiv Nikolića, Medojevića i jedanaest osoba u februaru je potvrđena optužnica zbog sumnje da su učestvovali u finansijskim malverzacijama u kojima su oprali 900.000 eura u interesu Pokreta za promjene.

Osim Medojevića i Nikolića, na optužnici su se našli direktor Pokreta za promjene Dejan Vujisić, tehnički sekretar te partije Željko Šćepanović, lokalni diler deviza Gordan Konatar, v. d. glavne urednice programa TV Budva Iva Pavlović, član Izvršnog odbora Nove srpske demokratije Petar Drašković, Luka Radunović, sin funkcionera DFa Slavena Radunovića, sinovac funkcionera Predraga Bulatovića, Vladislav Bulatović, predsjednik mladih DNP-a Nikola Jovanović, član Demokratske narodne partije Aleksandar Sekulić i član Glavnog odbora PZP-a Mladen Jovanović.

Oni se terete za članstvo u kriminalnoj organizaciji i pranje novca u produženom trajanju. Prema sumnjama Tužilaštva, višemjesečne provjere ukazale su da je Medojević sa Nikolićem osmislio kriminalni plan da u legalne tokove ubace novac koji je Nikolić nezakonito stekao u građevinskim poslovima, kao preduzetnik firme „Graditelj“ iz Tivta.

Cilj je bio da se ta sredstva ne prikazuju kao prihod nadležnim organima i na taj način izbjegne plaćanje zakonskih obaveza. Medojević je, kako se osnovano sumnja, angažovao i saradnike, čiji je zadatak bio da se bez odobrenja bave bankarskim poslovima, odnosno da za potrebe partije na crno rade konverziju deviza i zarađeni procenat stave u legalne tokove.

Medojević se tereti da je imao upliv u tokove novca koji je, kako ocjenjuju istražitelji, lažno predstavljen kao donacija za PZP. U fokusu opsežne istrage nadležnih organa bili su i sumnjivi transferi novca koji su stizali iz Letonije i Litvanije na račun Momira Nikolića. Nikoliću je u samo jednoj transakciji iz Litvanije uplaćeno 170.000 eura, a iz Letonije 90.000.

Tada su istražni timovi došli do saznanja da se radi o transferima novca preko ruskih firmi sa sjedištima u bivšim sovjetskim republikama. Sa druge strane, Nikolić je crnogorskim poreskim organima godinama prijavljivao svega 2.000 eura dobiti godišnje, a za ogromni novac koji mu je stizao iz bivših sovjetskih republika tvrdio je da potiče od prodaje kuće i izvođenja građevinskih radova.

O nezakonitim tokovima novca uoči oktobarskih izbora 2016. nedavno je pisala i agencija Rojters. Objavila je da letonske vlasti provjeravaju da li je preko njihovih banaka usmjeravan ruski novac za miješanje u izbore i politiku u drugim državama.

Specijalno tužilaštvo je više od godinu provjeravalo kako su pojedinci u interesu PZP-a oprali stotine hiljada dolara, utvrđivalo ko je sve bio uključen u pranje novca i kakva je bila šema malverzacija kojom je pokušano da se prikrije porijeklo spornih dolara.

Istraga je pokrenuta kada je kod tehničkog sekretar PZP-a Željka Šćepanovića i lokalnog dilera deviza Gordana Konatara pronađen novac sumnjivog porijekla.

Od Šćepanovića je tada zaplijenjeno 30.000 dolara, a od Konatara 18.000. Kasnije je utvrđeno da je Šćepanović u najmanje tri navrata razmijenio 100.000 dolara u eure.

Portal Analitika