FRANCUSKA JE PRVAK SVIJETA!!!

Reprezentacija Francuske je novi šampion svijeta. Četa Didijea Dešana savladala je Hrvatsku sa 4-2 u spektakularnom finalu u Moskvi!

Istorija se ponavlja - "Trikolorima" je ovo druga titula prvaka svijeta. Prvi put su osvojili "zlatnu boginju" 1998. godine kao domaćini.

Hrvatskoj je ovo srebro najveći uspjeh u istoriji - nakon što su "vatreni" na Mundijalu 1998. bili bronzani.

Na punom stadionu Lužnjiki, pred 80.000 ljudi, Francuska je povela u 18. minutu autogolom Marija Mandžukića, a izjednačio je Ivan Perišić u 28. minutu.

"Trikolori" su ponovo poveli u 38. minutu pogotokom Antoana Grizmana iz jedanaesterca, a dva gola prednosti donio je Pol Pogba bombom u 59. minutu.

Četvrti gol za Francusku postigao je Kilijan Mbape u 65. minutu, a četiri minuta kasnije Mandžukić je postavio konačan rezultat ovog fenomenalnog meča!

* * * * *

UŽIVO:

95' KRAJ!!! FRANCUSKA JE ŠAMPION SVIJETA!!!

93' Šansa za Pogbu koju ne koristi

92' Žuti karton za Vrsaljka, nakon oštrog starta nad Grizmanom

90' Teče sudijska nadoknada, pet minuta je Pitana produžio meč

87' Hrvatska uporna, napada, ali i dalje nema trećeg gola za njih

81' Obostrane izmjene. Žirua mijenja Fekir, a Pjaca mijenja Strinića

80' Hrvatska dominira na terenu, ali ne uspjeva doći do trećeg pogotka koji bi je potpuno vratio u meč.

78' Dijagonala Rakitića prolazi pored gola u aut

73' Izmjenu pravi Dešan, Matuidi izlazi, Toliso umjesto njega

71' Kramarić mijenja Rebića

69' GOOOOOLLLLLLLLLLLLLLLL Greška Umtitija i pogodak Mandžukića!

65' GOOOLLLLLLLLLLLLLLL Bomba Mbapea za 4-1, Subašić nemoćan!

59' GOOOLLLLLLLLLLLLLL Majstorski šut Pola Pogbe, Subašić na krivoj nozi, Francuska vodi 3-1!

53' Nova šansa za Hrvatsku ali Ljoris boksuje u aut

52' Dva gledaoca utrčavaju na teren i slijedi prekid kako bi ih izveli redari

51' Mbape se stuštio u protivnički šesnaesterac ali ništa od te šanse

48' Opasna prilika, Mandžukić probija odbranu Francuske, ali njegov pas ne prolazi, sedmi korner za Hrvatsku, ali ništa od udarca Vrsaljka

47' Rebić iskosa šutira, Ljoris vrhovima prsiju brani

46' Pokušaj Grizmana iz velike udaljenosti, Subašić siguran

Meč je nastavljen

FRANCUSKA - HRVATSKA 2-1 (POLUVRIJEME)

45+3' Sudijski zvižduk, kraj prvog poluvremena

Igra se tri minuta preko 45', slobodan udarac za Modrića, opasna prilika, pa faul Strinića nad Mbapeom

43' Nabačaj Modrića dohvatio je Lovren, šutira, ali Pogba izbacuje u korner.

40' Žuti karton za Ernandeza

38' GOOOOLLLLLLLL Grizman siguran s bijele tačke za novo vođstvo "trikolora"!

36' Penal za Francusku

35' VAR u akciji, zbog visoko podignute ruke Perišića u protivničkom šesnaestercu

28' GOOOLLLLLLLLL Ivan Perišić poravnava na 1:1, njegov treći gol u sedam utakmica!

27' Ngolo Kante dobija prvi žuti na meču

24' Nabačaj Modrića iz slobodnjaka, boksuje Ljoris.

23' Rukom igra Žiru na polovini Francuske.

20' Udarac Vide van okvira gola iz polušanse za Hrvatsku

18' GOOOLLLLLLLLL Na centaršut Grizmana najvisočiji u skoku Mario Mandžukić koji je savladao sopstvenog golmana... To je dvanaesti autogol na Mundijalu!

11' Odličan ubačaj u dubinu prema Perišiću zagradio je Umtiti i lopta odlazi u gol aut.

9' Hrvati imaju više od igre... Modrić izvodi korner, izbacuju opet Francuzi van svog kaznenog prostora

8' Strinić izborio korner nakon dodavanja Rakitića.

5' Centaršut Vrsaljka prema Mandžukiću, duboko pred gol, ali izbacuju Francuzi.

2' Faul Modrića na šesnaestercu Francuske nad Umtitijem. Pitana dosuđuje faul Francuzima. Modrić bez opomene.

Hrvatska agresivna na startu meča.

1' Počeo je meč u Moskvi

Intoniranje himni uoči finalnog meča

* * * * *

Stadion: Lužnjiki
Kapacitet: 81.000 sjedišta
Sudija: Nestor Pitana (Argentina)

FRANCUSKA (4-2-3-1): Ljoris – Pavar, Varan, Umtiti, Ernandez – Kante, Pogba – Mbape, Grizman, Matuidi – Žiru.

HRVATSKA (4-3-3): Subašić – Vrsaljko, Lovren, Vida, Strinić – Brozović, Modrić, Rakitić – Rebić, Mandžukić, Perišić.

* * * * *

FRANCUSKA - HRVATSKA (17 sati)

"Trikolori" i "Vatreni" igraju najvažniji fudbalski meč na svijetu - finale Mundijala u Moskvi. Dvije ekipe su pokazale najviše u prethodnih 30 dana, sasvim zasluženo su u velikom finalu, ali mjesta na pobjedničkom postolju može biti - samo za jednog.

I prije polufinalnih mečeva Francuzi su važili za najveće favorite za osvajanje "boginje", koliko zbog tima koji s klupe predvodi bivši francuski reprezentativac, Didije Dešan, toliko i zbog činjenice da nijesu tako davno bili na krovu svijeta - prije tačno 20 godina!

I baš na tom šampionatu, održanom upravo u Francuskoj, dvije selekcije su odigrale najvažniji međusobni duel - Francuska je u polufinalu trijumfovala sa 2:1, da bi nakon toga u finalu preko Brazila došla do titule svjetskog kupa.

Hrvatska već godinama ima odličnu ekipu, za koju mnogi smatraju da zaslužuje sam evropski i svjetski vrh, ali tek na Mundijalu u Rusiji su Modrić, Mandžukić, Rakitić i ekipa sazreli za najviše domete.

Na drugoj strani su velike zvijezde poput Grizmana, Pogbe, Mbapea... Mlada ekipa, ali već sa dovoljno iskustva u velikim evropskim klubovima, koja je i fizički i psihički spremna za trijumf, nakon poraza u finalu Evropskog prvenstva, prije dvije godine.

Francuska je do finala stigla kao pobjednik Grupe C, pa preko Argentine, Urugvaja i Belgije, dok je Hrvatska bila najbolja u Grupi D, a kasnije su redom padale Danska, Rusija i Engleska, doduše nakon produžetaka ili penal serije.

Vjerovatno će važan faktor u finalu biti i ta fizička sprema obje ekipe, a nije mala stvar ni to što su Hrvati u posljednja tri meča igrali produžetke - dva puta prošli dalje nakon penal ruleta.

Finalni okršaj igra se na stadionu "Lužnjiki" u Moskvi, od 17 sati.

FRANCUSKA - HRVATSKA 4-2