Svijet

EU bez granica moguća samo uz efikasnu spoljnu granicu

Evropa bez unutrašnjih granica može da postoji samo ako postoji funkcionalna spoljna granica, izjavio je u četvrtak u Beču austrijski kancelar Sebastijan Kurc.
Foto: REUTERS/Francois Lenoir
Foto: REUTERS/Francois Lenoir
N1Izvor

"Naš cilj je Evropa bez unutrašnjih granica. Mislimo da će Evropa bez unutrašnjih granica biti moguća u budućnosti ako postoji funkcionalna spoljna granica", rekao je Kurc na konferenciji za novinare u Beču, dodajući da je stoga "nažalost" i dalje potreban nadzor na granici između Austrije i Slovenije.

Austrija, koja je 1. jula preuzela rotirajuće predsjedništvo EU, kao svoj prvi prioritet je stavila pitanje migracija, pri čemu se zauzima za jačanje borbe protiv ilegalnih migracija, što znači jačanje kontrola na granicama.

Kurc je rekao da treba jačati šengensku granicu, ali i "granice našeg kontinenta, posebno u Sredozemnom moru".

"Važno je da imamo zajednički cilj, što je tokom proteklih godina bilo teško postići. Fokus je bio na distribuciji tražitelja azila, a sada govorimo o jačanju spoljnih granica, što je pozitivna promjena", kaže Kurc, dodajući da je potrebno ojačati Frontex, koji bi trebalo već do 2020. godine da ima 10.000 pripadnika.

Austrijski funkcioneri ističu da ne žele da budu "predsedništvo koje će se baviti samo jednom temom", to jest migracijama, što je očigledan odgovor na kritike da su jedno od pitanja koje zauzima visoko mjesto u nacionalnoj politici podigli na evropski nivo. 

Slogan austrijskog predsjedništva je "Evropa koja štiti". Kancelar Kurc ističe da je prvi prioritet sigurnost i borba protiv ilegalnih migracija, što uključuje jačanje nadzora na granicama.

Što se tiče spornih kvota za raspodjelu azilanata po zemljama članicama, Kurc kaže da je Austrija uvijek bila "skeptična oko tih kvota jer nema garancija da će to funkcionisati".

Pitanje obavezujućih kvota glavna je prepreka za reformu evropskog sistema azila, jer mu se protivi više zemalja, a najglasnije su članice Višegradske grupe - Poljska, Mađarska, Slovačka i Češka.

Portal Analitika