Društvo

Evropski pokret: Napraviti bezbjednosne procjene za novinare i urednike

Umjesto da danas slavimo slobodu i pravo svih građana da uživaju u tekovinama evropskog ujedinjenja, danas moramo da stanemo u odbranu osnovnih životnih i društvenih vrijednosti. Evropski pokret najoštrije osuđuje mučki i kukavički napad na novinarku Oliveru Lakić. Zahtijevamo od policije i tužilaštva hitno sprovođenje pune istrage, otkrivanje i najhitnije kažnjavanje počinilaca ovog teškog kriminalnog čina, saopšteno je Portalu Analitika iz Evropskog pokreta u Crnoj Gori.  
Evropski pokret: Napraviti bezbjednosne procjene za novinare i urednike
Izvor

"Takođe pozivamo Ministarstvo unutrašnjih poslova i Agenciju za nacionalnu bezbjednost da hitno napravi bezbjednosne procjene za ostale novinare i urednike koji mogu potencijalno biti mete ovakvih ili sličnih napada i da im pruži punu zaštitu u radu i životu. Svi imamo pravo da budemo nezadovoljni izvještavanjem medija i novinara, ali niko nema pravo da ugrožava njihovu slobodu i prava na rad i mišljenje, a pogotovo niko nema pravo da ugrožava fizički integritet i život novinara. Ovakvi napadi nijesu samo napad na novinare, već i na sigurnost i slobodan život svih građana Crne Gore", ističe se u reagovanju Evropskog pokreta na ranjavanje novinarke Vijesti Olivere Lakić.

Naglašava se da vlasti i vladajuće strukture imaju najveću odgovornost da zaštite novinare od ovakvih progona, jer je napad na Oliveru Lakić napad na slobodu govora u Crnoj Gori uopšte. 

-Pravo novinara na slobodan rad i izvještavanje u skladu sa objektivnim, ali i subjektivnim profesionalnim i ličnim standardima i uvjerenjima, sve dok se to izvještavanje kreće u zakonskim okvirima, je jedna od osnovnih vrijednosti koje Crna Gora  treba i mora da dijeli sa svim savremenim evropskim društvima. Pozivamo sve političke subjekte, kako one iz vlasti, tako i one iz opozicionih partija da svojim izjavama osude ovaj kriminalni i divljački čin i da podrže slobodan rad svih medija i novinara, kao i da svojim autoritetom stanu u odbranu na njihovo pravo slobodnog izvještavanja, bez obzira na različitosti u političkim shvatanjima, vrijednostima ili odnosa prema uređivačkim politikama", zaključuje se u reagovanju.

Portal Analitika