Društvo

Poboljšati status crnogorskih radnika u inostranstvu

Presjek stanja na tržištu rada i davanje inputa za dalje transformisanje zakona u oblasti zapošljavanja neki su od ciljeva projekta Angažovanje radne snage istočne Evrope (EEPOW), koji bi trebalo da doprinesu poboljšanju statusa crnogorskih radnika u inostranstvu.  
Poboljšati status crnogorskih radnika u inostranstvu
Izvor

Pomoćnik direktora Zavoda za zapošljavanje (ZZZ) za EU projekte i finansijsko upravljanje i kontrolu David Perčobić kazao je na radionici koja je danas održana u Podgorici da je ključna aktivnost projekta procjena institucionalnih kapaciteta u Crnoj Gori.

 

„Cilj projekta je presjek stanja na tržištu rada, kao i kreiranje analize i davanje određenih inputa za dalji rad i transformisanje zakona u toj oblasti, ali i poboljšanje statusa naših ljudi zaposlenih u inostranstvu“, rekao je Perčobić.

 

On je dodao da je ZZZ do sada pokazao veliku odgovornost na tom polju, s obzirom na to da je potpisano preko deset bilateralnih sporazuma sa državama članicama Evropske unije (EU) u cilju stvaranja adekvatnih uslova za uvođenje evropske mreže zavoda za zapošljavanje (EURES).

 

„Veoma je bitno da kroz ovakve projekte zaštitimo crnogorsko tržište, ali i strance i one koji migriraju“, naveo je Perčobić.

 

Radionica o angažovanju radne snage istočne Evrope trebalo bi, kako je objašnjeno, da obezbijedi proaktivni pristup pitanju angažovanja radnika u pretpristupnom periodu, pružanjem pomoći istočnoevropskim državama u sprovođenju evropske Direktive o angažovanju radnika, prije njenog stupanja na snagu.

 

Na radionici, koju je organizovao ZZZ u saradnji sa Evropskim centrom za socijalnu politiku i istraživanje iz Austrije i Istraživačkim centrom Slovenačke akademije nauka i umjetnosti, saopšteno je da ta direktiva predstavlja osnovni kanal prekogranične mobilnosti radne snage na jedinstvenom evropskom tržištu rada.

 

Generalna direktorica Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova u Ministarstvu rada i socijalnog staranja, Ljiljana Simović, saopštila je da je kretanje radnika važno za pristup evropskom tržištu rada i da u tom smislu Vlada donosi set zakona.

 

„Zakonom o radu se reguliše tržište rada, a važan je i onaj o strancima, kojim se definišu prava građana EU u vezi sa pristupom crnogorskom tržištu rada“, rekla je Simović.

 

Ona je navela da je Crna Gora nakon otvaranja Poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika krenula u intenzivnu pripremu zakonske regulative koji se na njega odnosi.

 

„To poglavlje se odnosi na četiri oblasti - pristup tržištu rada, EURES, šeme socijalne sigurnosti i evropska zdravstvena kartica“, navela je Simović.

 

Direktor ZZZ Suljo Mustafić, kazao je da ta institucija na najbolji način koristi dostupna evropska sredstva i iskustva u usvajanju pravne tekovine EU.

 

„Crna Gora je na tom putu već obavila ogroman dio posla i usvojila brojna zakonska rješenja, a pripremljen je i tekst novog zakona o zapošljavanju, koji je usaglašen sa direktivama i evropskim standardima“, rekao je Mustafić.

 

Tim zakonom bi, kako je objasnio, trebalo da bude definisano posredovanje prilikom zapošljavanja u inostranstvu, koje je do sada bilo regulisano posebnim zakonom.

 

„Posredovanje pri zapošljavanju u inostranstvu ostvarivaće se na isti način kao i u Crnoj Gori“, naveo je Mustafić.

 

On je dodao da je u ZZZ formiran Odsjek za evropsku službu za zapošljavanje, kao i da će Zavod primati, objavljivati i realizovati prilive potreba prilikom zapošljavanja kod stranog poslodavca.

 

„U toj fazi pristupanja ZZZ djeluje edukativno i preventivno. Preporučujemo građanima oprez, provjeru poslodavaca i uslova rada pri zapošljavanju u inostranstvu“, rekao je Mustafić.

 

On je podsjetio da se na sajtu ZZZ nalazi internet vodič za zapošljavanje u inostranstvu, koji sadrži linkove sa glavnim institucijama, organizacijama i portalima koji pružaju informaciju o zapošljavanju, životu i radu u većini država.

Portal Analitika