“Slažem se da je obilježavanje stogodišnjice oslobođenja Budve s pravom izazvalo reakciju javnosti, jer se jedna opoziciona politička partija kao organizator jubileja nije libila da brutalno pogazi istorijske činjenice i da portrete ličnosti odgovornih za nestanak crnogorske države istakne na samom ulazu u budvanski Stari grad kao navodne oslobodioce Crne Gore. Što se tiče istorijskih činjenica, one su jasne. Crnogorska vojska je već na samom početku rata, 12. avgusta 1914. godine, zauzela Budvu. U sklopu Crne Gore ona se nalazila sve do januara 1916. godine, ali to nećete nigdje pročitati ovih dana”, kazao je Šćekić.
Dodaje da njegove kolege iz Srbije događaje iz Prvog svjetskog rata tumače uglavnom korektno, ali kada je riječ Crnoj Gori onda korektnosti nema.
“Na Crnu Goru gledaju isključivo kao na svoj dominion i svaki potez crnogorske vlade u Prvom svjetskom ratu, koji je povučen da bi se zaštitili crnogorski interesi, za njih je separatizam, izdaja Srpstva i Srbije. I još im je neobično što kralj Nikola nije htio da se dobrovoljno detronizuje u korist dinastije Karađorđević. Čudno im je što kralj neće da bude običan građanin”, objašnjava Šćekić.
Na pitanje VN da prekomentariše politizovanje istorijskih činjenica Šćekić odgovara da svako ko se ozbiljno bavi istorijskom naukom mora uvažavati činjenice.
“Ali kako je na Balkanu postala praksa da se političari bave istorijom, a istoričari politikom, onda se logično i činjenice lako ispolitizuju i prilagode političkim, nacionalnim i vjerskim i raznim drugim osjećanjima. Kada bi se svako bavio isključivo svojim poslom zabune ne bi bilo. Ali na trusnom Balkanu, teško opterećenim nacionalizmom i mržnjom, to je nemoguća misija”, navodi on.