On kaže da se „ne radi o krahu opozicije“, jer je ona, kako je istakao, „kako-tako preživjela, ali do kad, ne znamo“.
- Znamo, međutim, da su neki opozicioni programi pretrpjeli očekivani krah kao i sveukupno djelovanje neprincipijelne opozicije. Može biti da su to prvi shvatili Ura i Demokrate i da je njihova koalicija za podgoričke izbore diskretno prijavljena u pretponoćnim satima, najava novog političkog povjetarca u Crnoj Gori. Da li se radi o novoj političkoj pameti ili staroj političkoj prevari, ostaje da vidimo. Minuli rad tih novoosnovanih partija ne obećava puno, naročito poslije jedne TV emisije od 19. aprila, gdje je potpredsjednik jedne od ovih partija precizno rekao da su za podgoričke izbore prijavili koaliciju kako bi od građana dobili što više glasova, a poslije izbora, možemo razumjeti, da će te iste građane prevariti– kaže Đonović.
On je rekao da „opozicija konačno mora shvatiti da nam ujedinjena obećava da možemo i na zapad i na istok istovremeno, što je nonsens, bilo da se\ radi o fizičkom ili političkom putu“.
- Ne može se biti istovremeno za građansku i nacionalističku\opciju, patriotsku i antipatriotsku, evropsku i antievropsku, biti kulturan primitivno i slično. Onome koji ne zna kako će da gradi prema programu i planu gradnje, ne smije se dozvoliti ništa da ruši jer će srušiti sve, a najviše ono što je dobro u Crnoj Gori. Većem dijelu građana Crne Gore to je jasno, što pokazuju i ovi izbori – kaže Đonović.
Prema njegovim riječima, lideri opozicije traže uzroke poraza kod svih u Crnoj Gori, pa i u međunarodnoj zajednici, protestujući i protiv OEBS-a.
- Tako je svaki put do sada. Mijenjali bi onoga ko je pobijedio, a bilo bi još bolje kad bi se onaj koji je pobijedio povukao sa vlasti i predao im je, bez novih izbora – istakao je on.
Đonović je, na pitanje je li potrebna reorganizacija u opozicionim partijama, rekao da političke stranke koje imaju programsku saglasnost i jedinstvo, prije svega u strateškom cilju, trebalo bi da zajednički djeluju ka tom cilju za dobro Crne Gore, bilo da su vlast ili opozicija.
- To je jedinstvo u političkom djelovanju koje bi ubrzano odvojilo ono što je napredno od onoga što je retrogradno. To je jedina prava, pa i neophodna podjela u Crnoj Gori. Takva vlast međusobno bi se kontrolisala i bila međusobno zavisna.
Samo to ukida suštinske, neprirodne nametnute podjele u Crnoj Gori koje danas dominantno padaju na dušu destruktivne opozicije . Opozicioni, ali i drugi mediji, nevladin sektor, mogao bi dati dodatni i značajan doprinos ka ovom plemenitom i velikom cilju ka kojem Crna Gora svakako i sigurno ide i koji će dostići. Ako do ovakvog jedinstva ne dođe, do tog cilja ići će se usporeno na štetu države i njenih građana – kazao je Đonović.
(opširnije u Pobjedi)