Zakon o predsjedniku Crne Gore predviđa da kandidati moraju da prikupe najmanje 7.932 potpisa da bi predali kandidaturu Državnoj izbornoj komisiji. DIK ne provjerava autentičnost potpisa, pa se uoči predsjedničkih izbora 15. aprila dogodilo da je veliki broj potpisa falsifikovan, i to na listama podrške Vasilija Miličkovića, Marka Milačića i Hazbije Kalača.
Čak trojica kandidata nijesu uspjeli zajedno da osvoje glasova koliko je jednom od njih bilo potrebno potpisa podrške – ukupno su osvojili 5.633 glasa. Manje od jedan odsto glasova na izborima osvojili su Hazbija Kalač (0,80 odsto), Vasilije Miličković (0,47 odsto) i Dobrilo Dedeić (0,41 odsto).
Bez obzira na tako malu podršku birača, njima, po Zakonu o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, bespovratno pripada po 17.000 eura iz budžeta. Taj novac oni su dobili, shodno zakonu, deset dana nakon potvrđivanja kandidature.
Centar za demokratsku tranziciju nije zadovoljan takvim rješenjima i predlaže da se uvede deponovanje novca koji se listi ili kandidatu ne bi vraćao ako osvoji manje od jedan odsto glasova.
- To rješenje je prepoznato u međunarodnim standardima i čini mi se da bi uozbiljilo izborne procese, podiglo nivo kvaliteta izborne ponude, ali i odgovornosti kandidata – kazao je Koprivica.
Prema njegovim riječima, mogu se čuti i drugi prijedlozi.
- Tu je opcija smanjenja broja traženih potpisa i uvođenje obaveze njihovog ovjeravanja pred notarom, uz obaveznu dozvolu da građanin svojim potpisom može da podrži više lista – kazao je on.
(Opširnije u današnjoj Pobjedi)