On smatra da je Izvještaju Evropske komisije (EK) pokazao da Crna Gora, u tom procesu ne pregovara nego ispunjava velike obaveze i to izuzetno usporenim tempom "na način kao loš đak koji teško rješava najobičnije zadatke".
"Protivurječna terminologija EK, koja iskazuje istovremeno i ozbiljnu zabrinutost i govori o napretku, pokazuje da EU gubi autoritet ne samo kao geopolitički igrač, već, kao regionalni i Balkanski autoritet", rekao je Janjušević agenciji MINA.
On je kazao da umjerene kritike u Izvještaju u vezi sa višegodišnjim tapkanjem u mjestu u poglavljima 23 i 24, stanjem u medijima, neotvaranje bitnih poglavlja kao što je ekologija, depolitizacijom uprave, izbornim procesom, govore da je EU prinuđena da trpi "strategiju pauka".
"Zato što se njen autoritet topi već dvadeset godina, a u posljednje vrijeme pogotovo, zbog Bregzita i propalih pregovora sa Islandom", rekao je Janjušević.
On je ocijenio da na Balkanu postoje mnogo veći autoriteti koji kreiraju procese, kojima se EU samo prilagođava, a ne utiče u njihovom osmišljavanju.
"Kada slušamo Žan Klodada Junkera, stiče se utisak da je prioritet EU mir i bezbjednost na Balkanu i da se ostali problemi mogu maskirati, kada je pristupni proces u pitanju", ocijenio je Janjušević.
On je kazao da način na koji je pregovarala Bugarska govori o pomjerenim pravilima, spuštenim kriterijumima i novim licem EU koji govori da Unija nije više skup i zbir vrijednosti, nego više "zbir partikularnih interesa koji sve teže funkcionišu zajedno".
Janjušević smatra da takav ambijent odgovara Crnoj Gori.
"Čija vlast slikovito izgleda kao hirurg koji u svom organizmu ima veliki kancer i koji ubjeđuje EK da može izvesti hirurški zahvat na vlastitom organizmu, iako u istoriji medicine nije zabilježen taj poduhvat). EU ga kurtoazno gleda i čeka taj poduhvat koji nikako da se desi dok se tumor širi ogromnom brzinom, a hirurški zahvat nikako da otpočne", zaključio je Janjušević.