BUDUĆNOST VOLI JE ŠAMPION ABA LIGE!

Košarkaši Budućnosti Volija novi su šampioni ABA lige! Podgorički klub pobijedio je večeras Crvenu zvezdu u četvrtom meču finala plej-ofa rezultatom 77:73, i sa ukupnim skorom 3:1 u finalu napravio istorijski uspjeh osvajanjem prve titule u regionalnom takmičenju. Budućnost je ovom pobjedom osigurala učešće u Evroligi naredne sezone. Nemanja Gordić proglašen je za najboljeg igrača turnira.

Junak večerašnje pobjede je Nikola Ivanović, koji je pri rezultatu 70:70, na nešto više od minut do kraja, prvo ukrao loptu protivnicima i poentirao, da bi u sljedećem napadu pogodio težak šut preko Omića za 74:70, čime je definitivno odlučio ishod finala.

Budućnost je, podsjetimo, dobila prvi od dva duela finala u Beogradu (80:76) i oba pred svojim navijačima (78:77 i 77:73). Slavila je takođe i u oba međusobna susreta u ligaškom dijelu takmičenja – u Beogradu 79:75, a pred svojim navijačima 92:86. Jedini poraz doživjela je u drugom finalnom meču u Beogradu 69:59.

Podgorički klub je bolje ušao u večerašnji okršaj. Prvu četvrtinu je dobio sa sedam poena prednosti, ali su košarkaši Zvezde već nakon dva minuta u drugoj dionici došli na poen razlike. Od tada se igralo čvrsto, koš za koš, da bi Beograđani na tri minuta do poluvremena poveli prvi put na meču (30:31). Napad Budućnosti je u tim trenucima slabo funkcionisao, bilo je previše promašaja s linije penala, pa je Zvezda trojkom Feldina u posljednjem minutu otišla na poluvrijeme s dva poena prednosti (36:38).

Nakon pet minuta treće četvrtine, Zvezda je vodila osam razlike (41:49), ali je Budućnost serijom sjajnih Gordića i Barovića za tri minuta preokrenula (52:51). Zvezda je poslije toga pogodila dvije trojke (Feldin i Ročesti), ali je Ivanović takođe trojkom i bacanjima donio Budućnosti prednost pred završnicu (60:57).

Posljednja dionica donijela je izuzetno čvrstu i neefikasnu igru na obje strane. Budućnost je ispustila prednost od 68:63, pa je Zvezda trojkom Dobrića potpuno preokrenula rezultat (68:70). Barović je nakon toga pogodio dva bacanja, a onda je na scenu, 69 sekundi prije kraja meča, stupio Nikola Ivanović. Ostalo je istorija...

BUDUĆNOST VOLI - CRVENA ZVEZDA 77:73 (22:15, 14:23, 24:19, 17:16)

Podgorica - Dvorana „Morača”.

Gledalaca: 6.000.

Sudije: Radović (Hrvatska), Pukl i Petek (Slovenija).

Budućnost Voli: Ivanović 17 (7-6), SU. ŠEHOVIĆ 5, DOLMEN, Barović 14 (9-8), Se. Šehović, GORDIĆ 18 (9-4), Ilić, Z. NIKOLIĆ, GIBSON 7 (4-2), Popović 5 (2-0), Lendri 6 (2-1), D. Nikolić 5 (2-2).

Crvena zvezda: Kešelj, Davidovac 4, LAZIĆ 6 (2-1), Dobrić 11, FELDIN 11, Janković 3, ROČESTI 14 (5-4), OMIĆ 12 (4-0), Lesor 7 (6-3), Enis 5, Jovanović, BJELICA.

TOK MEČA

PRVA ČETVRTINA:

1` Prvi napad za Zvezdu, Ročesti promašuje za tri.

Ni Budućnost nije realizovala svoj napad, Gordić nije pogodio nakon prodora.

3` Prvi poeni na meču. Nemanja Gordić je pogodio jedno od dva bacanja nakon prekršaja Omića.

3` Zvezda i dalje bez poena.

4` Gibson će imati dva bacanja. Pogađa samo jedno. Budućnost vodi 2:0.

4` Ročesti pogađa za dva, 2:2.

4` Danilo Nikolić odgovara trojkom, 5:2.

4` Ročesti pogađa dva bacanja, 5:4.

5` Sjajan prodor Gordića, 7:4. Odgovara Omić, 7:6.

5` Gordić ponovo polovičan s bacanja, ali lopta dolazi do Gibsona koji pogađa trojku, 11:6.

5` Lesor je promašio oba bacanja.

6` Feldin pogađa prvu trojku za Zvezdu, 11:9.

6` Šehović postiže prve poene nakon sjajne asistencije Barovića, 13:9.

6` Ponovo Šehović, ovoga puta trojka za 16:9. Alimpijević traži tajm-aut.

7` Nikolić će imati dva bacanja. Pogodio je oba, 18:9.

8` Dobrić promašuje za tri.

8` Ročesti postiže trojku, 18:12.

8` Šehović je šutira trojku iz ugla, ali je lopta ispala iz obruča.

9` Janković pogađa za tri, 18:15.

9` Gordić ulazi u reket i progađa preko Jankovića, 20:15.

10` Gordić ovoga puta promašuje oba bacanja.

10` Budućnost se odbranila. Lendri je poentirao nakon što je prevario fintom Omića.

10` Kraj prve četvrtine, Budućnost vodi 22:15.

finale2

DRUGA ČETVRTINA:

1` Davidiovac pogađa nakon borbe u reketu uz dodatno bacanje. Bacanje nije iskoristio, 22:17.

2` Enis pogađa za dva, 22:19.

2` Omić zakucava nakon kontre, 22:21. Džikić je zatražio tajm-aut.

3` Lendri polovičan s linije slobodnih bacanja, 23:21.

3` Ivanović pogađa s poludistance, 25:21.

3` Lendri pogađa trojku, 28:21. Novi tajm-aut Alimpijevića.

4` Ročesti za dva uz faul. Pogađa i dodatno bacanje, 28:24.

5` Omić pogađa s poludistance, 28:26.

6` Omić postiže nove poene, 28:28.

7` Gibson prekida seriju Zvezde, 30:28.

7` Enis odgovara trojkom, Zvezda vodi prvi put na meču, 30:31.

7` Barović polovičan s linije slobodnih bacanja, 31:31.

8` Lesor pogađa iz reketa, 31:33.

8˙ Barović sjajno blokira Lesora.

8` Barović preko Lesora, novo izjednačenje, 33:33.

9` Lesor zakucava nakon velike gužve u reketu, 33:35.

9` Barović postiže nove poene, 35:35.

10` Feldin za tri, 35:38. Džikić traži tajm-aut.

10` Gordić je fauliran. Opet polovičan s bacanja, 36:38.

10` Enis je promašio posljednji napad za Zvezdu. Kraj druge četvrtine, 36:38.

POLUVRIJEME

finale3

TREĆA ČETVRTINA:

1` Branko Lazić pogađa trojku u prvom napadu drugog poluvremena, 36:41.

2` Gordić preko Lazića uz dodatno. Ovoga puta precizan s penala, 39:41. Lazić ima četiri lične greške.

2` Dobrić postiže trojku preko Šehovića, 39:44.

2` Ročesti polovičan s penala, 39:45.

3` Gibson promašuje dva šuta za tri, ali je Budućnost ostvarila dva ofanzivna skoka.

4` Nesportska lična Gordića nad Omićem, ali je košarkaš Zvezde promašio oba bacanja.

4` Gordić pogađa nakon prodora, 41:45.

5` Davidovac odgovara, 41:47.

5` Novi poeni Omića, 41:49, tajm-aut za Budućnost.

5` Gordić preko Davidovca, 43:49.

6` Dobrić nakon brze kontre, 43:51.

6` Gordić odgovara, 45:51.

7` Trojka Popovića, 48:51. Alimpijević je zatražio tajm-aut.

7` Barović pogađa oba bacanja, 50:51.

8` Barović je ponovo pogodio oba bacanja, Budućnost vodi 52:51.

8` Trojka Feldina, 52:54.

8` Barović pogađa pod faulom. Siguran i s penala, 55:54.

9` Ivanović postiže trojku, 58:54.

9` Ročesti vraća trojku, 58:57.

10` Ivanović je pogodio dva bacanja, 60:57.

10` Kraj treće dionice, 60:57.

finale4

ČETVRTA ČETVRTINA:

1` Lazić krade loptu Popoviću i pogađa, 60:59.

2` Popović postiže poene nakon prodora, 62:59.

3` Gordić preko Lazića, 64:59.

5` Lazić pogađa jedno bacanje, ali Barović pravi faul prilikom skoka Lesora. Košarkaš Zvezde bio je precizan s linije penala, 64:62.

5` Ivanović postiže nakon sjajnog prodora deveti poen, uz dodatno bacanje. Siguran je s penala, 67:62.

5` Lesor pogađa jedno bacanje, 67:63.

5` Prekršaj Lesora nad Ivanovićem. Plej Budućnosti pogodio je jedno bacanje, 68:63.

6` Četvrta lična greška za Gordića. Omić je promašio bacanja.

6` Popović je promašio bacanja.

6` Feldin pogađa, 68:65.

8` Omić zakucava nakon pasa Ročestija, 68:67.

8` Šehović promašuje iz reketa.

9` Dobrić pogađa trojku iz ugla, Zvezda vodi, 68:70.

9` Ročesti je faulirao Barovića, koji je pogodio oba bacanja, 70:70. Alimpijević je zatražio tajm-aut.

9` Ivanović krade loptu i pogađa za 72:70.

10` Ivanović preko Omića za 74:70. Novi tajm-aut za Zvezdu.

10` Enis nije pogodio za tri, Budućnost ima pobjedu u rukama.

10` Peti faul Enisa, Gibson ide na liniju slobodnih bacanja. Pogodio je jedno bacanje, 75:70.

10` Davidovac nije pogodio trojku, Budućnost je šampion ABA lige! Ivanović je pogodio dva bacanja, 77:70. Zvezda pogađa trojku, 77:73.

Startne petorke:

1404petorkazve1404petorkabud

Morača je gotovo ispunjena do posljednjeg mjesta, čeka se početak spektakla.

1404utakmica

Treneri dva tima, Aleksandar Džikić (Budućnost Voli) i Dušan Alimpijević (Crvena Zvezda), pred početak susreta:

1404dzikicalimpijevic

Podsjetimo, predsjednik Zvezde Nebojša Čović prijetio je danas da njegov tim neće igrati četvrti meč finala zbog, kako tvrdi, sudijske krađe u sinošnjem meču.

1404publika

S druge strane, direktor Budućnosti Volija Dragan Bokan pozvao je sve ljubitelje košarke i navijače da ne podlegnu pritisku i, kako je rekao, „ko zna kojoj po redu beskurpuloznoj manipulaciji i neistinama N. Č.

Navijači Budućnosti dočekali su svoje pulene na zagrijavanju ovacijama:

A ovako je izgledao izlazak košarkaša Crvene Zvezde na zagrijavanje:

Budućnost Voli, podsjetimo, vodi 2:1 u finalnoj seriji i večeras ima veliku priliku da osvoji titulu.