Privremeno je zaplijenjeno, dodaje on, devet plovila, devet vanbrodskih motora, osam rezervoara za gorivo, 124 ribolovne mreže, dva akumulatora, jedna led lampa, 16 komada saka, jedna sonda, četiri plinske lapme i četiri plinske boce, pet osti i jedan električni pretvarač. Ribolovni zabran traje do 15. maja.
PODRŠKA - U toku zabrana imamo veliku podršku od nevladine organizacije ,,Grupa za zaštitu šarana“, sportskih ribolovnih klubova Nikšić i Podgorica. Prisustvom njihovih volontera u zoni Jezera se poboljšao kvalitet zaštite ribljeg fonda - kazao je Ivanović. Sve oduzete stvari zadržavaju do okončanja postupaka koji su pokrenuti.
- Imamo prekršajne i krivične postupke. Kada se radi o nelegalnoj aktivnosti koja predstavlja izvršenje krivičnog djela, odmah obavještavamo Upravu policije, tako da oni vode dalju proceduru, odnosno obavijeste osnovnog državnog tužioca i postupaju po njegovim instrukcijama. Kada se radi o prekršajima pišu se zapisnici o kontroli i podnosi se prijedlog za pokretanje prekršajnog postupka ili se obavještava Ministarstvo poljoprivrede odnosno Inspekcija za ribarstvo - objasnio je Ivanović. Najviše nevolja u borbi sa krivolovom zadaje im to što je površina Nacionalnog parka Skadarsko jezero velika.
- Drugi problem je što ima dosta ljudi iz priobalja koji se godinama bave određenim načinom ribolova, neki zakonitim neki nezakonitim. Ove godine je dodatni problem bio i nivo Jezera, jer u vrijeme mrijesta krap ide uz samo priobalje. Bukvalno ga je lako uloviti, a nama teško zaštititi, jer je u tu zonu teško ući sa plovilima koja mi imamo - kazao je Ivanović.
Što se tiče tehničke opremljenosti službe zaštite, on naglašava da imaju pet kvalitetnih plovila i 16 nadzornika.
- Imamo određenih tehničkih problema koje rješavamo u hodu. Našim pravilnikom predviđeno je 16 nadzornika. U izradi je nova sistematizacija i biće povećan broj nadzornika, u svakom slučaju radi se sve da bi se što bolje zaštitio nacionalni park, ali najviše se pažnja obraća na zaštitu ribljeg fonda - kazao je Ivanović dodajući da je u odnosu na prošlu godinu povećan broj prijava. On je kategoričan da se sada ozbiljnije pristupa problemu krivolova i ističe da su im ogromna podrška volonteri. Zadovoljan je i saradnjom sa pripadnicima policije, a sa graničnom policijom imaju i zajedničke patrole. Zaštita i očuvanje prirodnih vrijednosti je osnovna uloga nacionalnog parka, a u skladu sa jednogodišnjim programskim aktivnostima, kaže Ivanović, dijelom su počele ili su planirane aktivnosti na tom polju.
- One su vezane sa zaštitu i očuvanje vrsta i ekosistema, monitoring karakterističnih vrsta ptica, očuvanje florističkog diverziteta, zaštitu staništa, unapređenje staništa kudravog pelikana, unapređenje saradnje sa ribarskim udruženjima. Planiramo i druge aktivnosti koje ćemo sprovoditi samostalno ili u saradnji sa institucijama i organizacijama iz oblasti zaštite prirode - kazao je Ivanović.
TURIZAM u Nacionalnom parku ,,Skadarsko jezero“ u toku su i velike pripreme za sezonu. Sagrađen je novi objekat Službe zaštite i dva nova naplatna punkta na Vranjini i na Virpazaru. Naš sagovornik naglašava da je predsezona veoma dobro počela i prema posljednjim parametrima koje imaju broj turista je u odnosu na prošlu godinu veći za 165 odsto. Plovni put između Virpazara i Skadra, smatra naš sagovornik, znatno bi unaprijedio ponudu i povećao broj turista.
- Plovni putevi su veliki međunarodni projekti. Plovni put između Virpazara i Skadra doprinio bi povećanju interesovanja turista za Jezero. Trudiću se da to i ostvarimo. Ti međudržavni projekti lagano se sprovode u djelo - istakao je Ivanović. Skadarsko jezero u dijelu koji pripada Albaniji, podsjeća on, nema nivo zaštite nacionalnog parka.
- To nam u određenim intervalima pravi problem jer se dešava da često zateknemo državljane Albanije da love u našim vodama i da im zapljenjujemo opremu. Namam podatak da je neko od državljana Crne Gore zatečen u albanskim vodama - napomenuo je Ivanović. Služba za održavanje ambijentalne higijene i infrastrukture u ovom nacionalnom parku sada ima pune ruke posla. U toku je, kaže naš sagovornik, čišćenje pješačkih staza koje turisti rado posjećuju. - Kad se povuče voda ostavlja veliki pvc otpad i ostali otpad koji donese Morača – pojašnjava on.