Piše: Nikola GEGAJ
Dakle, multietničnost je jedna od najaktuelnih tema današnjice.Kroz taj sistem vrijednosti se zasniva ideja zajednice evropskih naroda i realnost svakodnevnog života u Crnoj Gori koja je utemeljena na tradiciji suživota različitih vjera i nacija.
Multinacionalno i multivjersko povjerenje,kao i međusobna povezanost ljudi i kultura predstavljaju jednu od velikih prednosti Crne Gore na putu evropski integracija.Vjekovna zajednička egzistencija naroda pretvorila je život jednih pored drugih u život jednih sa drugima.
Od velikog značaja za budućnost Crne Gore su predstojeći predsjednički izbori. Oni će odrediti ne samo dalju perspektivu i napredak Crne Gore već i cijelog regiona, koji je ponovo postao poprište velikih sila.Manjinski narodi su uvijek znali da se opredijelje, i nikada do sada nijesu pogriješili.Uvijek su bili na pravom putu i na pravoj strani, i 1997. godine na predsjedničkim izborima kada je Milo Đukanović pobijedio retrogradne snage, i 2006. godine kada je Crna Gora rekla veliko DA nezavisnoj i međunarodno priznatoj Crnoj Gori, i 2017. godine kada je CG postala član NATO alijanse,kao i u svim dosadašnjim pobjedama DPS-a sa svojim koalicionim partnerima.
Nikada manjinski narodi neće glasati za one koji nijesu u stanju da se zakunu da će čuvati državne i nacionalne interese CG,koji će sjutra sve činiti da se poništi Odluka o članstvu Crne Gore u NATO,koji neće braniti prozapadni kurs države,koji će odmah pristupiti poništenju priznanja države Kosovo,koji će imati jednog i jedinog iskrenog međunarodnog partnera Rusiju,koji će narušiti dobre odnose sa susjedima itd, itd.Ne samo za manjinske narode već za cijelu državu i ukupan region Milo Đukanović je garancija očuvanja stabilnosti, garancija multietničkog sklada i tolerancije,da niko neće narušiti tekovine 21. maja 2006. godine,garancija ekonomskog prosperiteta,sigurnost manjinskih naroda.Manjinski narodi ne zaboravljaju teške godine kada su,takoreći iste snage (samo što ovoga puta opoziciju ne predvodi Momir Bulatović već neko drugi,ali sa istim pristalicama), krenule prema Tuzima,ali tada je vlast predvođena Milom Đukanovićem postavila policijske barikade na prilazima Tuzima i nijesu dozvolili da građani Albanci i drugi narodi budu ugroženi.
Dakle,opredjeljujući se za izgradnju građanskog društva i razvoj demokratije vlast u Crnoj Gori predvođena DPS-om i Milom Đukanovićem je svih ovih godina vodila računa o poštovanju univerzalnih principa iz oblasti ljudskih prava i građanskih sloboda,a posebno u dijelu manjinskih prava. Dobro se sjećam kada je Salji Beriša, tadašnji predsjednik Vlade Republike Albanije, 2011. godine,boravivši u Tuzima,u razgovoru sa šefovima odborničkih klubova i sa mnom,a tada sam bio predsjednik Opštine Tuzi, za Mila Đukanovića rekaoda je:“ARHITEKTA mira na vrućem Balkanu“.
Gospoda Bojanić, Medojević i svi drugi iz opozicije u paketu, moraju znati da se na multikulturalnosti zasniva demokratija i afirmiše princip ljudskog dostojanstva, štiti se pravo i sloboda svakog čovjeka da upražnjava svoju vjeru i živi prema vlastitim uvjerenjima. Gospodo iz opozicije znate da bi uskraćivanje poštovanja prema različitom ili,u krajnjem,negiranje različitog, urušilo uspostavljeni sklad, učinilo nas pripadnike manjinskih naroda manje vrijednim, i na taj način ne bi bili prepoznatiu našoj zemlji, a ni u svijetu.
Ovaj tekst završavam riječima Meše Selimovića:
„Na nama se lome talasi istorije kao na grebenu“.