“Poseban akcenat kod kontrole dat je na kontrolu prekovremenog i dopunskog rada, u cilju smanjenja broja zaposlenih koji su obuhvaćeni prekovremenim radom i smanjenja broja časova u propisanim okvirima, a sve u cilju ograničavanja ovih izdataka. Rezultati ove kontrole su pravilnost i jednoobraznost obračun zarada u javnim zdravstvenim ustanovama, uz poštovanje važeće pravne regulative koja definiše ovu oblast, prvenstveno Zakona o radu, Zakona o zaradama u javnom sektoru, Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, Zakona o porezu na dohodak fizičkih lica, OKU i GKU za zdravstvenu djelatnosti i drugo”, navodi se u godišnjem Izvještaju te institucije.
Prema podacima Fonda za zdravstvo, na rang listi prvih 100 zarada u Kliničkom centru nijedna nije ispod 1.500 eura.
Podsjetimo, Sindikat doktora medicine objavio je spisak zarada direktora javnih zdravstvenih ustanova po kome najveća ukupna mjesečna primanja ima Boban Mugoša, čelni čovjek Instituta za javno zdravlje – čak 3.346 eura. Prema istim podacima, najmanje zarađuje direktorica SB Brezovik, Gordana Reljić - svega 880 eura.
Zanimljivo, direktorica Kliničkog centra Zorica Kovačević ima upola manju platu od Mugoše i zarađuje 1.795 eura. Interesantno, direktor rožajskog Doma zdravlja Hajran Kalač ima zaradu 2.395 eura ili dva i po puta više od direktora podgoričkog Doma zdravlja Nebojše Kavarića, koji prima svega 905 eura.
Direktorica Kliničkog centra Zorica Kovačević je nedavno u intervjuu Portalu Analitika najavila povećanja zarada zdravstvenim radnicima, ali nije saopštila koliko.
P.Z.