On je kazao da nije slučajno Evropska unija kao prvi korak u pravcu ostvarenja integracione perspektive do 2025. godine definisala ispunjavanje privremenih mjerila u oblasti vladavine prava.
„Nove obaveze zahtijevanju novi zamah jer je pred nama period u kojem od početnih treba preći na mjerljive i održive rezultate“, rekao je Stanković na okruglom stolu o reformi pravosuđa u Crnoj Gori.
Prema njegovim riječima, nakon normativnih i institucionalnih reformi dolazi vrijeme kada će naglasak biti na rezultatima.
„Vjerujem da nema objektivnog hroničara i analitičara dosadašnjeg procesa reforme pravosuđa koji će kazati da državno tužilačka organizacija u Crnoj Gori nije doprinijela jačanju vladavine prava“, naglasio je Stanković.
Ministar pravde, Zoran Pažin, kazao je da vladavina prava daje tempo ukupnom uspjehu reformi u Crnoj Gori.
„Nemjerljiv je doprinos koji vladavini prava daju sudovi i sudije dosljednom afirmacijom prava na pravično i javno suđenje pred nezavisnim i nepristrasnim sudom u razumnom roku“, istakao je Pažin.
Prema njegovim riječima, pravda je stožerna vrlina svakog društva koje plegira da bude otvoreno, grđansko i demokratsko.
Pažin je naveo da su u Vladi posvećeni razvijanju alternativnih načina rješavanja sporova, kako bi rasteretili pravosuđe velikog obima dužnosti i pravdu učinili dostupnijom građanima.
On je ukazao da je medijacija već zaživjela u Crnoj Gori i dodao da namjeravaju da uvedu druge načine alternativnog rješavanja sporova.
Pažin je kazao da mnogo urađeno u prethodnom periodu.
„Jedinstven izbor sudija i tužilaca za čitavu Crnu Goru kroz posvećen rad Sudskog i Tužilačkog savjeta. Stalnost sudske i tužilačke funcije dodatno je razrađivana zakonima, a radilo se i na etičkom okviru tih profesija“, rekao je Pažin.
Kako je dodao, radilo se i na jačanju disciplinske odgovornosti nosilaca sudijske funkcije. „Jer je odgovornost drugo ime za slobodu i nezavisnost“.
„U narednom periodu potrebno je postići odgovarajuće rezultate. To će biti najbolja preporuka partnerima u Evropskoj uniji (EU) da se sačini analiza ispunjenosti privremenih mjerila u poglavljima 23 i 24, koja treba da bude preporuka Savjetu da nam da završna mjerila“, rekao je Pažin.
Šef Delegacije EU u Podgorici Aivo Orav, kazao je da EU stalno podstiče Crnu Goru da se ozbiljno pozabavi pitanjima u oblasti vladavine prava.
„Jačanje vladavine prava nije samo institucionalno pitanje, već su potrebne i radikalne promjene u društvu, u svim zemljama Zapadnog Balkana“, ocijenio je Orav.
On je istakao da se nezavisnost, kvalitet i efikasnost pravosudnog sistema moraju snažiti kako bi se osigurala pravičnost i izvršna i zakonodavna vlast pozvale na odogovornost, ako je potrebno.
„To se može postići samo kroz ekonomski razvoj i sveobuhvatne reforme“, smatra Orav.
On je rekao da najskorija procjene EU vezano za vladavinu prava u Crnoj Gori ukazuju na ostvaren značajan napredak, ali i na određena kašnjenja.
Orav je poručio da Evropska komisija (EK) nastavlja da podržava Crnu Goru u borbi sa svim izazovima i dodao da je u te svrhe EU opredijelila 20 miliona EUR za države Zapadnog Balkana i Tursku.
Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici, Angela Longo, kazala je da SE želi da pomogne da se u Crnoj Gori prevaziđu izazovi u radu pravosuđa, jačanju integriteta, nepristrasnosti i odgovornosti, kako bi više bilo u skladu sa evropskim standardima.
„To neće biti dovoljno ukoliko nema efikasnog upravljanja pravosudnih organizacija“, rekla je Longo.
Ona je kazala da je mnogo postignuto u poslednje četiri godine, ali da kvalitet pravosuđa može još da se poboljša.
Predsjednik Sudskog savjeta, Mladen Vukčević, rekao je da reformu pravosuđa nose sudije i sudovi, jer, kako je naveo, bez njihove posvećenosti nema vladavine prava.
On je istakao da je reforma pravosuđa sveobuhvatno pitanje i aktuelna tema uvijek.
„Znajući da ni jedan sudski sitem nije savršen, pa ni crnogorski, trebalo ga je prilagođavati zahtjevima vremena i pravima građana“, dodao je Vukčević.
On je rekao da je Sudski savjet uradio dosta, snažio sistem nezavisnog djelovanja, ostvario značajne rezultat u pravcu većeg kvaliteta komunikacije sa javnošću, korisnicima učinio dostupnijom zaštitu prava i sloboda.
Prema njegovim riječima, za uspjeh reformi nužna je saradnja sa svim karikama u pravosuđu i društvu u cjelini, što je Sudski savjet činio.
„Sve to daje osnove za zaključak da je u ostvarenju Strategije pravosuđa i Akcionog plana učinjen iskorak“, rekao je Vukčević.
On je ukazao da se, ako društvo i država žele efikasno i produktivno sudstvo, koje funkcioniše građana, moraju stvoriti adekvatni uslovi rada i uvažavanja sudijske profesije.
„Jedino tako možemo imati motivisane, stručne, smaostalne, savjesne i nezavisne sudije“, rekao je Vukčević.
On je kazao da je uvjeren da će Sudski savjet u novom sastavu biti fokusiran na jačanju nezavisnosti, nepristranosti i odgovornosti sudstva, kao temelja valadavine prava i evropskih vrijednosti.
Zamjenica predsjednice Vrhovnog suda, Stanka Vučinić, rekla je da je posvećen rad sudija doveo do bržeg završavanja predmeta, smanjenja broja nezavršenih starih predmeta, većeg poštovanja zakonskih rokova i smanjenja broja ukinutih odluka.
„Dosadašnji rad je dao zapažene rezultate, ali to ne znači da je posao na ovom polju završen. Uvijek se može bolje i više“, rekla je Vučinić.
Ona je poručila da posebnu pažnju treba posvetiti poboljšanju radnih uslova sudija, dosljednoj primjeni odredbi o disciplinskoj odgovornosti, promociji alternativnih načina rješavanja sporova, edukaciji sudija.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Stanković: Sa početnih preći na mjerljive i održive rezultate
Stanković: Sa početnih preći na mjerljive i održive rezultate
U Crnoj Gori jačanje vladavine prava ne može biti bez kvalitetne reforme
pravosuđa, kazao je Vrhovni državni tužilac Ivica Stanković i poručio da sa
početnih treba preći na mjerljive i održive rezultate.
Agencije/Portal AnalitikaIzvor