On ističe da nezavisnost države, između ostalog, zavisi i od toga da li sama može da obezbijedi hranu, te da Crnoj Gori fali fabrika hrane.
– Hrana je strategijski proizvod svake zemlje, a zemljišta ,,fabrike hrane“. Crna Gora ima poljoprivrednih površina 0,31 ha/stanovniku, ali obradivih svega 0,09 ha/stanovniku! Zato priobalna zona Skadarskog jezera ne smije biti zaobiđena u strategiji razvoja proizvodnje hrane – ističe Burić, inače član međudržavne Komisije za Skadarsko jezero, Crna Gora – Albanija.
PROJEKAT
Plavna zona Skadarskog jezera zahvata površinu od 14.000 hektara. Nakon velike poplave 2010. godine povećana je još 30 kvadratnih kilometara. - Na oko 4.000 hektara sezonski plavljenog zemljišta veoma dobrih hemijskih i fizičkih svojstava, nakon izgradnje drenažne mreže, može se pokrenuti efikasna poljoprivredna proizvodnja, bez posebnih agromelioracija. Ostalih 10.000 hektara plavnog terena treba zaštititi od plavljenja. Zemljišta se takođe mogu privesti kulturi i ,,osposobiti“ za biljnu proizvodnju. Nakon uspostavljanja posebnog plodoreda sa češćim dubokim oranjem, naročito u ljetnjem periodu, i uzgajanjem okopavina bez navodnjavanja, stvoriće se uslovi za intenzivnu aeraciju zemljišta i oksidaciju redukovanih jedinjenja. Uz primjenu tog modela mogu se uspješno uzgajati najosjetljivie vrste voća i vinogradi. Dakle, regulacijom Skadarskog jezera obezbijediće se nova poljoprivredna površina, tako što neće biti plavljena – uvjeren je Burić.
Projekat je, tvrdi on, prihvatljiv, ne samo zbog toga što sprečava štetne uticaje poplava već i zato što je isplativ. - To se može sagledati na osnovu vrijednosti od vode oslobođenog zemljišta koje, prema aproksimaciji, može da iznosi oko 1.700.000.000 eura (17.000 ha po cijeni od 10e/m2) – upozorava Burić.
Opširnije u Pobjedi