''Dodatno zabrinjava činjenica da su najčešće žrtve nasilja djevojčice i žene što nam ukazuje na sve veću potrebu podizanja svijesti o važnosti sprječavanja rodno-zasnovanog nasilja. Podsjećamo da je Crna Gora potpisnica međunarodnog dokumenta Istanbulske konvencije koja propisuje obavezu države da preduzima sve neophodne mjere u cilju sprječavanja i suzbijanja nasilja nad ženama i nasilja u porodici'', navodi se u saopštenju.
Kako dodaju, država je donijela zakone, strateška dokumenta i uspostavila institucionalne mehanizme za djelovanje, te je neophodno da se isti i adekvatno sprovedu u praksi.
''Iako statistika govori da je broj prijavljenih i procesuiranih slučajeva u porastu, sa druge strane rezultati istraživanja pokazuju da u Crnoj Gori još uvijek prisutna svijest da je nasilje u porodici privatna stvar, a ne društveni problem, te da, kao takav, ostaje van institucija sistema. S tim u vezi, još jednom pozivamo na pravovremeno postupanje u cilju smanjenja ove negativne društvene pojave i na nadležnost institucija da na nasilje daju adekvatan odgovor shodno zakonskim mehanizmima'', zaključuje se u saopštenju.