Društvo

Zaštita zviždača preduslov za motivaciju

Adekvatna zaštita zviždača od strane nadležnih institucija jedan je od glavnih preduslova za motivisanje potencijalnih zviždača da prijavljuju ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije - saopšteno je iz Agencije za sprječavanje korupcije.
Zaštita zviždača preduslov za motivaciju
Portal AnalitikaIzvor

''Agencija za sprječavanje korupcije, kao institucija u čijoj je nadležnosti prevencija svih oblika korupcije, pridružuje se obilježavanju 24. marta, Međunarodnog dana zviždača. Crna Gora je jedna od zemalja koja je pitanje zaštite zviždača regulisala kroz sistemski Zakon o sprječavanju korupcije, dok je Agencija od početka rada postupanje po prijavama i zaštitu zviždača prepoznala je kao jednu od prioritetnih oblasti  u doprinosu jačanja integriteta institucija javnog i privatnog sektora. Adekvatna zaštita zviždača od strane nadležnih institucija jedan je od glavnih preduslova za motivisanje potencijalnih zviždača da prijavljuju ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije'', navodi se us aopštenju.

Kako dodaju, nadležnost za postupanje po prijavama kao i nadležnost za postupanje po zahtjevima za zašitu zviždača, dodijeljene su Agenciji Zakonom o sprječavanju korupcije koji se primjenjuje od 1. januara 2016. godine. 

''Tim pravnim propisom je u Crnoj Gori prvi put definisan zviždač kao lice koje podnosi prijavu o ugrožavanju javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. Zakonom je takođe detaljno regulisana procedura podnošenja prijave zviždača, kao i procedura podnošenja zahtjeva za zaštitu zviždača. Prema zakonskoj definiciji, zviždač je svako fizičko i pravno lice koje ima opravdane razloge da sumnja u ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije. Ovako široka definicija ima za cilj da motiviše pojedince i pravna lica da, ukoliko imaju opravdane razloge za sumnju da postoji ugrožavanje javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije, to i prijave'', ističe se u saopštenju.

Prema daljim navodima agencija je za dvije godine rada primila ukupno 115 prijava zviždača o ugrožavanju javnog interesa koje upućuje na postojanje korupcije dok je  27 postupaka pokrenula po službenoj dužnosti. Do sada je Agencija u 21 slučaju utvrdila postojanje ugrožavanja javnog interesa. 

''Važno je istaći da se od ukupnog broja prijava gotovo 31% prijava odnosi na prijavljivanje kršenja prava iz radnih odnosa, pa će u tom smislu ovoj oblasti biti posebna pažnja posvećena i u narednom periodu. Kroz postupke po službenoj dužnosti koje je pokrenula, Agencija je utvrdila da je 98 javnih preduzeća, javnih ustanova i drugih pravnih lica čiji je većinski vlasnik ili osnivač  država/opština, tokom 2017. godine objavilo ukupno 417 oglasa, od kojih 373 u trajanju od jednog dana i 44 u dane vikenda, i to za 714 slobodnih radnih mjesta.  Nakon sprovedenih postupaka i datih preporuka Agencije, značajno su eliminisalni korupcijski rizici u oblasti zapošljavanja u drugoj polovini 2017, tako da je npr. u poslednjem kvartalu svega šest institucija objavilo oglase navedene vrste. U ovom  periodu, 11 zviždača su Agenciji podnijeli zahtjeve za zaštitu, od čega je, za sada, u četiri slučaja utvrđeno da su zahtjevi za zaštitu osnovani i date su preporuke za otklanjanje odnosno sprječavanje nastanka štete, dok u šest slučajeva zahtjevi za zaštitu nijesu podnešeni u skladu sa zakonom ili u postupku nije utvrđeno postojanje uzročno-posljedične veze između nastale štete i podnijete prijave. Jedan postupak je još u toku'', dodaje se u saopštenju. 

Prema daljim navodima institucije, kojima su date preporuke za otklanjanje, odnosno sprječavanje nastanka štete, iste su realizovale u roku koji je odredila Agencija ili pak nakon upozorenja organa koji vrši nadzor nad njihovim radom, ponovo na inicijativu Agencije. 

''Od ukupno 11 zviždača koji su se Agenciji obratili za zaštitu, njih šest je i prijavu podnijelo direktno ovoj instituciji, dok je u ostalim slučajevima prijava bila podnijeta drugim nadležnim organima. Po prijavama zviždača, čiji su zahtjevi za zaštitu po mišljenju Agencije osnovani, trenutno su tri prijave pred Specijalnim državnim tužilaštvom u fazi izviđaja dok je Agencija u jednom slučaju utvrdila postojanje ugrožavanje javnog interesa uz prethodno izvršen inspekcijski nadzor od strane nadležne inspekcije dok u dva slučaja navodi iz prijave, po ocjeni Agencije, nijesu bili osnovani. Vjerujemo da su građani prepoznali napore Agencije u oblasti sprječavanja ugrožavanja javnog interesa koje ukazuje na postojanje korupcije. Već u prvom kvartalu 2018. godine je Agencija primila preko 30 prijava zviždača, što potvrđuje osnovanost podataka iz redovnog godišnjeg istraživanja „Stavovi javnosti o korupciji i upoznatost sa radom Agencije za sprječavanje korupcije“, da bi najveći procenat građana korupciju prijavio upravo Agenciji. Svjesni smo da se bez dobro osmišljenih procedura za prijavljivanje korupcije i bez povjerenja zaposlenih u njihovu učinkovitost i profesionalno sprovođenje ne može upravljati integritetom i etičnošću unutar institucija. Agencija je u dosadašnjem radu koristila sve nadležnosti koje joj stoje na raspolaganju kako bi adekvatno zaštitila zviždače i time ih podstakla na prijavljivanje korupcije u dobroj namjeri. Pa ipak, nakon iskustava sa kojima smo se susrijetali u prve dvije godine svog rada, čini se naročito važnim za istaći da izgradnja profesionalizma, individualne čestitosti i institucionalne cjelovitosti, kao i smanjenje rizika da se javna ovlašćenja obavljaju suprotno svrsi zbog koje su ustanovljena, zahtijeva koordinisan rad i da je Agenciji u tom smislu potrebna podrška svih aktera koji su u tom procesu odgovorni'', zaključuje se u saopštenju.

Portal Analitika