Uvažavajući činjenicu da je bezbjednost u saobraćaju uvrštena u 17 ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih nacija, Crna Gora kao članica ove organizacije, kroz multidisciplinarni pristup sprovodi politiku poboljšanja bezbjednosti u saobraćaju, sa posebnim fokusom na drumski saobraćaj. „ U periodu nakon obnove nezavisnosti, unaprijeđen je strateški, zakonodavni okvir i institucionalni okvir“, naglasio je državni sekretar.
Prema njegovim riječima, Crna Gora, takođe, daje doprinos poboljšanju bezbjednosti u saobraćaju kroz usklađivanje nivoa bezbjednosti putne infrastrukture sa standardima Evropske unije, a posebnu pažnju posvećuje podizanju nivoa svijesti građana kao učesnika u saobraćaju kroz sprovođenje preventivnih i reklamnih kampanja.
Prepoznajući ljudski faktor, lošu putnu infrastrukturu i tehničku ispravnost vozila kao vodeće uzročnike nastanka saobraćajnih nezgoda, Ministarstvo unutrašnjih poslova je spremno da nastavi sve aktivnosti koje treba da doprinesu smanjenju broja saobraćajnih nezgoda, efikasnom spasavanju nastradalih i stvaranju kvalitetne saobraćajne infrastrukture, zaključio je državni sekretar.
Pored državnog sekretara Pejanovića, u uvodnom dijelu su se obratili i Fiona Mekluni, stalna koordinatorka Sistema UN i stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori i Mina Brajović, šefica Svjetske zdravstvene organizacije za Crnu Goru. Radionica, koja će se nastaviti i sjutra, organizovana je u okviru projekta “ Da li finansiranje sa društvenim učinkom može biti usmjereno na smanjivanje smrtnih ishoda i povreda koje nastaju iz saobraćajnih nezgoda u Crnoj Gori“.