Društvo

Put do zaokruživanja nacionalnog identiteta

Organizovanjem skupa potpisnika peticije za poništenje svih nezakonitih upisa Srpske pravoslavne crkve nad crnogorskim manastirima i crkvama i njihovo vraćanje u vlasništvo državi Crnoj Gori namjera koordinacionog tima je da javnosti i državnim organima pokažu energiju koja se usmjerila na akciju zaštite crnogorskog kulturnog i duhovnog nasljeđa.
Put do zaokruživanja nacionalnog identiteta
PobjedaIzvor

- Savjet za praćenje sprovođenja građanske peticije je kao prvu od svojih aktivnosti, nakon formiranja, preuzeo organizaciju velikog skupa potpisnika peticije, koji će se održati u Podgorici. Došlo je vrijeme da potvrdimo ono što je 21. maja 2006. godine, na demokratski i civilizovan način, stečeno i obnovljeno, a to je nezavisnost koju je cijeli svijet priznao – kazala je Pobjedi predsjednica Savjeta, rediteljka Ana Vukotić.

Ona ističe kako je očigledno da posao počet tog dana nije završen.

- Zato je ovaj skup jedan mirni, građanski, ali i odlučan apel građana Crne Gore i njene dijaspore, da baš na stogodišnjicu od bespravnog ukidanja crnogorske države i crkve ovo pitanje statusa crnogorskih manastira i crkava i ostale nematerijalne kulturne baštine napokon riješi i vrati u vlasnistvo države. Bez toga nema zaokruživanja crnogorskog nacionalnog identiteta i nezavisnosti. Bez toga nema ni građanskog društva i odvojenosti crkve od države, što je zagarantovano Ustavom. To je interes svih građana Crne Gore – naglasila je Vukotić.

Peticija, kako je kazala, ujedinjuje sve dobromisleće ljude bez obzira na nacionalno i vjersko opredjeljenje.

- One kojima je Crna Gora na srcu, njena multikulturalnost i multikonfesionalnost, u zahtjevu da živimo u svojoj kući dostojanstveno, da budemo svoji na svome, da ispunimo amanet svojih predaka i gradimo izvjesniju budućnost i mirniju i stabilniju Crnu Goru. Cijela konferencija i naš novi vizuelni identitet označen je tom snažnom riječju koja budi, ali i opominje– AMANET – istakla je naša sagovornica.

Vukotić navodi da je peticija reakcija običnog građanina „koji osjeća nešto u grudima i budi određenu svijest, ali i emociju“.

- Na ličnom planu, ona budi emocije nekih koji su još živi, a čiji su roditelji gradili te crkve ličnim sredstvima. A na kolektivnom planu svijest da je ovo pitanje sazrelo da napokon dođe na agendu društvenih pitanja koja zahtijevaju rješavanje – rekla je Vukotić.

Peticiju je pokrenula grupa građana iz dijaspore i ona je naišla na veliku podršku, nakon čega je uslijedilo i konstituisanje Savjeta koji će pratiti tok potpisivanja ovog dokumenta.

Portal Analitika