Region

Drečavi nokti, tetovaže i brada ne mogu na radnom mjestu

Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije donijelo je Pravilnik o načinu ponašanja i ličnom izgledu zaposlenih kojim se, između ostalog, određuje kako policajci i službenici moraju da se oblače i komuniciraju, ali i kolike brkove ili kakve nokte mogu da imaju.
Drečavi nokti, tetovaže i brada ne mogu na radnom mjestu
RTSIzvor

Dugi, drečavo nalakirani nokti, tetovaže, pirsing, brada dozvoljeni su, ali ne na radnom mjestu u MUP-u Srbije, prenosi RTS.

Razlog za donošenje novih pravila ponašanja i ličnog izgleda zaposlenih, prije svega je, kažu u MUP-u, bila obaveza iz važećeg Zakona o policiji. Međutim, to nije jedini razlog.

Policijski sekretar u Direkciji policije Milan Andrić objašnjava da su se policijski službenici i drugi zaposleni u Ministarstvu, na neki način, i ponašali tako kako danas propisuje Pravilnik.

„Pojedina ograničenja koja su sadržana u Pravilniku, a tiču se ličnog izgleda, pre svega, imaju bezbjednosni aspekt u odnosu na policijskog službenika, naročito kad on primenjuje policijska ovlašćenja“, istakao je Andrić.

Mišljenja o novim pravilima, među zaposlenima su podijeljena. Čak i oni koji podržavaju imaju neke primjedbe.

„Naše kolege su nam se obratile i uglavnom da zamjeraju najviše zašto je zabranjeno nošenje brada u uniformisanom sastavu policije. Koleginice su nam se obratile s tim što ne smiju da imaju drečavo lakirane nokte i jače da budu našminkane“, kaže predsjednik Nezavisnog sindikata policije Velimir Lukić i dodaje da sindikat ima zamjerku što se zabranjuju i tetovaže.

Andrić navodi da Pravilnik zabranjuje tetovaže tako da će oni koji ih imaju morati da ih prekriju one ne budu vidljive građanima.

Pravila oblačenja i ponašanja policijskih službenika propisana su u skoro svim zemljama svijeta, dok se obim regulacije razlikuje.

U Hrvatskoj se ovo pitanje u potpunosti zakonski uređuje, dok u Švedskoj na primjer postoje stroga pravila oblačenja kada su u pitanju intervencije, ali se izgled zaposlenih u svim drugim trenucima ne propisuje.

 

Portal Analitika