Na otvaranju konferencije „Istraživačka praksa u obrazovanjuodraslih”, pored Šehovića, govorili su i direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković i generalni direktor Direktorata za opšte srednje, stručno obrazovanje i obrazovanje odraslih Veljko Tomić.
Šehović je rekao da u situaciji kada Crna Gora mora da rješava ozbiljne izazove u sinhronizovanju i povezivanju obrazovanja i tržišta rada, ne smijemo sebi dozvoliti da prenebregnemo obrazovanje odraslih, kao važnu kariku.
“Doškolovavanje, dokvalifikovanje i prekvalifikovanje, jedan su od najvažnijih instrumenata za uvođenje individue na tržište i ispunjavanje njenih punih potencijala. Zato njega ne možemo gledati ni samo kao tehničko pitanje, već kao ozbiljan proces preispitivanja vrijednosti jedinke”, kazao je Šehović.
On je naglasio da prema izvještaju o realizovanim aktivnostima iz Godišnjeg plana obrazovanja odraslih za 2017. godinu, u različite oblike edukativnih aktivnosti bilo uključeno preko 20 000 učesnika, te da je samo kroz programe Zavoda za zapošljavanje u saradnji sa licenciranim organizatorima obrazovanja odraslih, 338 polaznika steklo stučnu kvalifikaciju.
Ministar je podsjetio da trenutno imamo 100 ustanova koje se bave obrazovanjem odraslih i zaključio da onoima snažan razvojni potencijal, te da može imati vitalnu ulogu u rješavanju ključnih izazova sa kojima se susrijeće društvo današnjice.
Kao važan faktor u obrazovanju odraslih ministar je istakao podizanje svijesti o važnosti cjeloživotnog učenja.
„Na učenje odraslih ne smije se gledati kao na dokaz neuspjeha na poslovnom planu, već kao nužnost za svakoga ko svoje mjesto na tržištu shvata ozbiljno i razumije da ga mora zaslužiti. Dakle, ova oblast zahtijeva ne samo rad na njenom razvijanju, već ozbiljne aktivnosti na promjeni percepcije“.
Istakavši da su za rad u svakom nivou obrazovamja potrebni drugačiji pristupi, on je rekao da će Ministarstvo nastaviti da podržava obuku kadra u ovoj oblasti, kao irazvoj istraživačke prakseu obrazovnom sistemu kao jedini valjani početni korak u planiranju i kreiranju budućih strateških mjera i opredjeljenja.
Direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković rekao je da je stručno usavršavanje nastavnika jedan od imperativa EPALE projekta, te je stoga u prethodnom periodu započet niz aktivnosti poput osnivanja strukovnog udruženja nastavnika u oblasti turizma. On je dodao da se radi i na osnivanju još dva strukovna udruženja sa ciljem njihovog aktivnog učešća u EPALE zajednici.
Rajković je istakao da će tokom konferencije biti predstavljeno i prvo istraživanje potreba za stručnim usavršavanjem nastavnika u srednjim stručnim školama i kod licenciranih organizatora obrazovanja odraslih, a rezultati istraživanja biće osnov za planiranje obuka za nastavnike.
U svom izlaganju, Veljko Tomić je u objasnio da je pravac razvoja ove oblasti definisan Strategijom obrazovanja odraslih (2015-2015) čiji su prioriteti povećanje socijalne uključenosti odraslih kroz cjeloživotno učenje, unapređenje njhovih znanja, vještina i kompetencija za zapošljivost, uspostavljanje sistema osiguranja kvaliteta i obezbjeđivanje održivog sistema obrazovanja odraslih.
Konferencija se završava 7. marta, a u nastavku će biti riječi o regionalnoj saradnji, primjerima dobre prakse, unapređenju obrazovanja odraslih, uključujući i istraživanje potreba za stručnim usavršavanjem nastavnika u srednjim stručnim školama i onih koji rade u institucijama za obrazovanje odraslih u Crnoj Gori.