Peticiju, u čijoj je realizaciji učestvovalo 70 aktivista iz svih opština u našoj zemlji, potpisalo je više od 6.500 građana, dok je minimalan broj potpisa koji je potreban da bi se neka peticija našla u Skupštini na razmatranju 6.000.
Grupa građana pokrenula je peticiju „Pravda za Pavla“ prvobitno onlajn na vebsajtu www.peticije24.com, ali je, kako je rekla Vukotić, ova inicijativa brzo prerasla u kampanju sa štandovima u svim opštinama u našoj državi.
- Na vebsajtu smo za nekoliko dana skupili više od 4.000 potpisa naših građana, ali i ljudi iz regiona i inostranstva. Međutim, rečeno nam je da Skupština neće prihvatiti peticiju ako je građani nijesu potpisali svojeručno, odnosno sa matičnim brojem ili brojem lične karte – objasnila je Vukotić i dodala da su potom napravili obrazac i krenuli da sakupljaju potpise po gradovima.
Prikupljali su potpise metodom „od kuće do kuće“, a organizovali su i „potpisne“ punktove.
- Snalazili smo se na sve moguće načine i za dvije sedmice skupili oko 6.500 potpisa – naglasila je Vukotić. Pravnici su im kazali, istakla je, da su izmjene Krivičnog zakona, kojom bi se vratila doživotna kazna za teške zločine nad djecom, moguća čak 99,9 odsto.
- Kako će prevagnuti ne znam, ali ne očekujemo ništa nemoguće. Pravnici kažu da je realna izmjena i svi su saglasni da treba da se uvede doživotna kazna za nasilje nad djecom – rekla je Vukotić. Inicijatori peticije svjesni su da, i ako bi njihova inicijativa bila uvažena, ta izmjena zakona ne bi mogla da se odnosi na osumnjičenog za brutalno ubistvo petnaestomjesečne bebe u Podgorici državljanina Bosne i Hrecegovine Nermina Šišića, niti na majku djeteta Jelenu Jovović, s kojom je Šišić živio, jer se zakon ne može retroaktivno primjenjivati.
- Pravda će, ipak, biti zadovoljena. Ovo radimo da bismo sačuvali svu djecu, da ne prođu kroz pakao kroz koji je prošao Pavle. Ako sačuvamo i desetoro djece u Crnoj Gori da ne završe kao on, uspjeli smo. I nećemo stati – poručila je Vukotić.
Foto: Anadolija