Najvredniji poklon Marković je dobio od fondacije Armand Arton capital, koja mu je darovala globus (Belerby and Co, Globemakers) u vrijednosti od 1.500 eura. Ova fondacija poznata je po organizovanju Global Citizen foruma, koji je ove godine održan na Svetom Stefanu a koji je ugostio brojne svjetske lidere i poznate ličnosti iz političkog i svijeta zabave. Protokolarni dar iste vrijednosti premijeru je poklonio i Univerzitet Crne Gore - knjige u vrijednosti od 1.500 eura među kojima su ,,Crnogorski zakonici 1796-1916“, šest tomova, sabrana djela Franca Kafke, Henrija Kisindžera, Mihaila Lalića, ali i ,,Posljednju pjesmu“ Vita Nikolića, monografije itd… Američki državni sekretar Reks Tilerson poklonio je crnogorskom premijeru stakleni držač za svijeću koji se polomio prilikom transporta, a čija je vrijednost iznosila 40 eura. Potpredsjednik američke Vlade Majk Pens Markoviću je uručio ukrasnu staklenu vazu vrijednosti 150 eura.
UMJETNIČKE SLIKE
Kad su u pitanju pokloni od političkih lidera iz šireg regiona, najšire ruke bio je Viktor Orban, premijer Mađarske, koji je crnogorskom kolegi poklonio kofer sa porculanskim setom – čaše, tanjiri i čajnik koji je koštao 150 eura, dok je Janoš Ader, predsjednik te zemlje, Markoviću poklonio srebrnu kovanicu iste vrijednosti. Crnogorski premijer je od predsjednika Srbije Aleksandra Vučića dobio knjigu ,,Srbija, od zlata jabuka“, vrijednosti 100 eura, a od albanskog premijera Edija Rame – uramljena zlatna krila od 100 eura. Denis Zvizdić, predsjedavajući Savjeta ministara BiH, za Markovića je izdvojio monografiju ,,Svjetlost Evrope u BiH“ vrijednosti 80 eura.
Drveni jedrenjak u vrijednosti od 100 eura Markoviću je poklonio makedonski kolega Zoran Zeav, dok mu je predsjednik Makedonije darovao grb i monografiju te zemlje. Od poklonodavaca iz zemlje Marković je najvredniji poklon primio od predsjednika opštine Bijelo Polje Aleksandra Žurića – umjetničku sliku N. Boškovića u vrijednosti od 300 eura. Direktorica Turističke organizacije Bar Neda Ivanović za premijera je imala dva poklona – zlatni i srebrni krst, uramljenu repliku krsta kneza Vladimira, čija je vrijednost 175 eura.
Od reditelja Veljka Bulajića, Marković je primio filmsku monografiju od 60 eura, dok mu je direktor Luke Bar Zarija Franović poklonio šahovsku tablu vrijednu 70 eura. I evropski zvaničnici imali su poklone za Markovića. Tako je predsjednik Savjeta Evrope Torborn Jagland crnogorskom premijeru darovao stakleni svijećnjak vrijedan 40 eura, dok mu je predsjednik Evropskog parlamenta poklonio srebrni tanjir sa logom vrijednosti 100 eura. Pedro Agramunt, predsjednik PSSE, Markoviću je tokom posjete Savjetu Evrope uručio srebrnu kutiju za vizit karte i bronzani medaljon vrijednosti 140 eura. Zakon o sprečavanju korupcije, u dijelu koji se odnosi na poklone, predviđa da javni funkcioner u vezi sa vršenjem javne funkcije ne smije primiti novac, hartije od vrijednosti ili dragocjeni metal, bez obzira na njihovu vrijednost.
ZABRANA
Javni funkcioner, u vezi sa vršenjem javne funkcije, takođe ne smije primati poklone, osim protokolarnih i prigodnih poklona. Protokolarnim poklonom smatra se poklon predstavnika druge države ili međunarodne organizacije koji se daje prilikom posjete, gostovanja ili u drugim prilikama, kao i drugi poklon dat u sličnim prilikama.
Prigodnim poklonom smatra se poklon u vrijednosti do 50 eura. Ako javni funkcioner u toku jedne godine primi više prigodnih poklona od istog poklonodavca, ukupna vrijednost tih poklona ne smije preći iznos od 50 eura, a ako u tom vremenu primi prigodne poklone od više poklonodavaca, vrijednost tih poklona ne smije preći iznos od 100 eura.
Zabrana se odnosi i na bračnog i vanbračnog supružnika i djecu javnog funkcionera ukoliko žive u zajedničkom domaćinstvu. Vrijednost poklona računa se prema njegovoj tržišnoj vrijednosti na dan prijema poklona. Javni funkcioner kome je ponuđen poklon koji ne smije da primi, dužan je da ponudu odbije, odnosno da saopšti poklonodavcu da poklon ne može da primi. Ukoliko se utvrdi da je prigodni poklon veće vrijednosti od vrijednosti od 50 eura, poklon se predaje na raspolaganje organu vlasti u kojem javni funkcioner vrši funkciju i postaje državna imovina, odnosno imovina opštine. Protokolarni pokloni, bez obzira na njihovu vrijednost, postaju svojina države, odnosno opštine.